Published On: 17 Shkurt, 2016

A do të votohet Thaçi të premten për President – Isa thotë s’i dihet asaj pune

Kryeministri Isa Mustafa s’ka dhënë përgjigje të qartë rreth mundësisë së votimit të Thaçit për President në seancën e radhës që mbahet të premten.

“S’i dihet asaj pune”, ka thënë Mustafa duke qeshur.

Përgjigje ka dhënë edhe pretendenti për President, Hashim Thaçi.

“Në afatin e rregullt kushtetues do të ndodh”, ka thënë Zëvendëskryeministri, gjatë konferencës së përbashkët me Shefin e Qeverisë.

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në një konferencë për media, ka folur në lidhje me protestën e opozitës.

Ai tha se si pasojë e kësaj proteste, pjesa më e madhe e qytetarëve e kanë pritur këtë festë në shtëpitë e tyre.

Më tej, ai përmendi edhe të arriturat e kësaj qeverie dhe shtetit që nga shpallja e pavarësisë.

“FSK është e gatshme që në çdo moment të shndërrohet në Forcë të Armatosur të Kosovës. Kemi bërë reforma në ekonomi. Jemi shtet i pranuar nga 111 vende dhe askush s’mund ta mohojë këtë”, tha Mustafa.

Tutje ai foli për simbolet e shtetit të Kosovës, të cilat tha u nëpërkëmbën nga partitë protestuese sot në shesh.

“Kemi simbolet tona, flamurin tonë, identitetin tonë shtetëror, dhe atë nacional. Sot ne kemi kremtuar një ditë në të cilën kemi përdorur shenjat e identiteti shtetëror, flamurin dhe stemën e Republikës së Kosovës, përmes së cilës shprehim sovranitetin, integritetin dhe identitetin tonë para komunitetit ndërkombëtar. Kemi pritur që edhe ata që dalin [në protestë] të kërkojnë sovranitet përmes flamurit të Kosovës. Të gjithë ne e respektojmë flamurin kombëtar, por ne e kemi shpallur pavarësinë tonë dhe kemi flamurin, stemën. Kemi republikën e Kosovës dhe do t’i mbrojmë këto simbole”, ka thënë Mustafa, raporton Koha.net.

Ai shprehur falënderimet e tij për qytetarët që tha se kanë shprehur paqësisht atë për të cilën kanë ardhur, por shfaqi dyshimet se ata mendojnë njëjtë sikurse thirrjet e liderëve opozitarë.

“Askush s’ka të drejtë ta shpallë të shkarkuar asnjë qeveri në lamat e qytetit. Kjo qeveri do ta vazhdojë mandatin deri më 10 qershor 2018 me përkushtim të plotë që të kryejë të gjitha punët e saj, ndërkaq tjerët nuk duhet që me parulla e me përdorim të mjeteve jolegale të provojnë të marrin pushtetin, por duhet të kthehen në Kuvend”, u shpreh kryeministri Mustafa.

“Ftoj sërish opozitën që të kthehet në Kuvend dhe të mos merret me gjëra të kota. Të kota janë format e tilla përmes së cilave kërkojnë ndërrimin e pushtetit, ngase sot u pa që, përpos parullës në gjuhën serbe të Asociacionit dhe përtypjes së saj dhe demarkacionit, ata kanë hequr dorë nga këto dy kauza sepse ato kanë qenë të rrejshme të paqëndrueshme të cilat zgjojnë nacionalizëm tek populli”, ka theksuar Mustafa.

Qeveria tha se është e palëkundur në punën e saj, “duke respektuar votuesin dhe ata që u kanë dhënë mandatit që janë mbi 200 mijë votues të LDK-së dhe mbi 230 mijë të PDK-së dhe mijëra tjerë të partive tjera të koalicionit”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...