Published On: 1 Shkurt, 2016

A do të ketë zgjidhje para 17 shkurtit?

Mënyra e vetme për zgjidhjen e krizës politike në vend mbetet shkuarja e vendit në zgjedhje të parakohshme. E këto zgjedhje duhet të jenë rrjedhojë e dialogut paraprak ndërpartiak, duke lëshuar pe opozita ose pozita.

Kështu u tha në një diskutim me përfaqësuesit e shoqërisë civile të organizuar nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, që si temë diskutimi pati krizën politike në vend. Në këtë tryezë, lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj shfaqi interesimin e tij për një marrëveshje politike në Kosovë para Ditës së Pavarësisë.

Haradinaj, tha se është i interesuar për marrëveshje politike në Kosovë, para protestës së paraparë nga opozita e bashkuar. E nëse ajo mbahet ashtu siç është thënë, ai tha se do të jetë paqësore dhe se AAK distancohet nga aktet e dhunshme.

“Ne do t’i reflektojmë këto diskutime edhe brenda nesh, të gjitha që I kemi dëgjuar, do t’i reflektojmë edhen ë partneritet me kolegët tanë opozitarë. Shpresoj shumë që një marrëveshje politike do të ndodhë në Kosovë, sidomos para 17 shkurtit. Ne jemi shumë të interesuar që të ketë lëvizje para 17 shkurtit. 17 shkurti është një datë që është interesant, është kthesë, është situatë më e avancuar politike. Ne vërtetë distancohemi prej çfarëdo dhunë në protestë. Pra, protesta e ardhshme e 17 shkurtit, është protestë paqësore, do të jetë në respektim të Republikës, simboleve, nuk parashihet ndonjë dalje prej asaj çka jemi”, tha ai.

Analistë, publicistë dhe përfaqësues të OJQ-ve diskutuan rreth situatës politike në vend, që sipas tyre Kosova ka ardh në këtë gjendje për shkak të mungesës së dialogut mes Qeverisë dhe partive opozitare. Një pjesë e tyre, fajin e lënë edhe tek dhuna e përdorur nga opozita e bashkuar.

Analisti, Halili Matoshi tha se opozita duhet që t’i ndalojë veprimet e hedhjes së gazit lotsjellës në parlament, në mënyrë që t’i hapë rrugë zgjedhjes së presidentit.

Ne lidhje me zgjedhjen e presidentit të ardhshëm, Matoshi tha se duhet të bëhen ndryshimet kushtetuese që të lejohet zgjedhja e presidentit nga qytetarët, pasi sipas tij nëse Hashim Thaçi zgjidhet president vendi mund të shkojë prap në krizë.

Ndërsa Petrit Zogaj nga Lëvizja Fol, fajin për krizën politike ia hodhi të gjitha partive politike pasi sipas tij këto veprime të partive politike janë niveli i tyre.

Sipas tij, në Kosovës ekziston një koncept politik ushtarak brenda partive politike, që do të duhej të ishin mbi të gjitha civile.

Në anën tjetër, publicisti Baton Haxhiu tha se Partia Demokratike e Kosovës është në pushtet për shkak se partitë opozitare nuk qenë të gatshme të bashkohen në mënyrë që PDK të jetë në opozitë.

Ai tha se veprimet e fundit të opozitës së bashkuar po shkaktojnë paqartësi tek qytetarët pasi ai cilëson se as vetë opozita nuk po e di çfarë do të bëjë me të ardhmen e Kosovës, duke theksuar se veprimet e opozitës janë vepra penale dhe në këtë mënyrë nuk rrëzohet Qeveria.

Në këtë takim prezent ishin edhe përfaqësuese të tjerë të shoqërisë civile ku mbështetën mendimin se vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...