Published On: 5 Tetor, 2016

A do të bollokohet Jeremic sot për shkak të Kosovës?

Gara për Sekretarin e ardhshëm të Përgjithshëm të OKB-së do të marrë një kthesë vendimtare sot, kur fuqitë e mëdha në Këshillin e Sigurimit do të tregojnë për herë të parë se cilët nga kandidatët janë të përgatitur që t’i bllokojnë.

Në mesin e kandidatëve të tjerë është edhe ish-ministri i Jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremic, i cili më shumë mundësi do të përballet me veto nga fuqitë perëndimore për shkak të qëndrimit të tij kundër NATO-s dhe kundërshtimit të pavarësisë së Kosovës.

Gjatë gjashtë votimeve të mëparshme për të zgjedhur pasuesin e Ban Ki-moonit, Britani e Madhe, Kina, Franca, Rusia dhe SHBA do të përdorin fletëvotime me ngjyrë rozë për t’i vlerësuar kandidatet, ndërsa 10 anëtarët e tjerë të Këshillit do të përdorin fletëvotime me ngjyrë të bardhë, transmeton Express.

Rezultatet nga fletëvotimet me ngjyrë rozë të pesë shteteve anëtare me të drejtë vetoje do ta vendosin garën për Sekretar të ri të OKB-së.

Për momentin, 10 kandidatë janë në garë për këtë post, përfshirë udhëheqësin e garës, ish kryeministrin e Portugalisë, Antonio Guterres, i cili ka qenë edhe shef i OKB-së për Refugjatë për një dekadë.

Në të gjitha pesë votimet e para, Guterres e ka zënë vendin e parë, ama ka marrë edhe dy vota “dekurajuese”, duke nxitur spekulime se njëra nga to mund të jetë hedhur nga një shtet anëtar me të drejtë vetoje, i cili mund edhe ta bllokojë zgjedhjen e tij Sekretar të Përgjithshëm.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...