Published On: 14 Prill, 2016

A do të arrestohet i pari nga Gjykata speciale, Agim Çeku apo Azem Syla?!

Kush është zyrtari i lartë i PDK-së që do të arrestohet brenda pak javësh? Kjo është pyetja, jo më që shqetëson mediat dhe opinionin, por që po trondit PDK-në, partinë, që krijuesi i saj Hashim Thaçi e braktisi për postin e Presidentit, dhe që nga atje të distancohet nga zhvillimet në parti, në fakt nga tronditjet dhe goditjet që do ti merrë nga drejtësia. Njëkohësisht nga kjo pozitë ai do të jetë në krah të drejtësisë, jo për ta ndihmuar atë, por për ta shpëtuar vetën sa të mundet, dhe duke shpresuar në rrethana të reja, të shpëtimit të vetvetes.
Në fakt kjo dëshmon se pse ai është hero i pazareve, të veriut, të autonomisë serbe brenda Kosovës, të demarkacioneve, të korrupsionit … dhe tani të burgosjes së miqve dhe komandatëve.
Por, kush do të jenë të arrestuarit e parë, apo personi që mund të gdhijë prapa grilave në Kosovë para transferimit të tij në Hagë të Holandës?
Personi bazuar edhe në emrat e bërë publik të kërkuar nga prokuroria e Gjykatës Speciale, duket të jetë Agim Çeku, si ish komandant formal i UÇK-së, i emruar nga Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së, krahu i të majtës politike, lpk-istëve.
Por, bazuar edhe në proceset gjyqësore të zhvilluara si ‘rasti Bllaca’, ky person duhet të jetë Azem Syla, edhe si personi më i përfolur tashmë disa muaj, për tu arrestuar, por që vazhdon të mbetet larg drejtësisë, në saje të fuqisë së tij në prapaskenë, dhe veçanërisht për shkak të kërcënueshmërisë që paraqet për Thaçin.
Pra, objektivisht, Thaçi dhe krerë të fuqishëm, po kthehen edhe në pengesë të drejtësisë, për shkak të kërcënimit që paraqesin të dyshuarit nga specialja për vetë më të fuqishmit, që po ashtu edhe ata pashmangshëm do të përballen me këtë gjykatë.
Emrat e përmendur për të dal para Gjykatës speciale janë: Agim Çeku, Hashim Thaçi, Azem Syla, Kadri Veseli, Xhavit Haliti, Shaip Muja, Ajvaz Berisha nga PDK-ja, Daut Haradinaj, Blerim Kuqi, Lahi Brahimaj nga AAK, Rexhep Selimi nga Vetëvendosje, dhe Fatmir Limaj nga Nisma, ndërsa Bislim Zyrapi si ish shef i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së.
“Emrat që duhet të përgjigjen për krim të organizuar janë Hashim Thaçi me vëllezër të vet, pastaj Adem Grabovci me Xhavit Halitin, Kadri Veseli, Azem Syla, Ilmi Reçica, Rrustem Mustafa-Remi, Ahmet Shala etj.”, thoshte një burim yni.
Burimet thonë se arrestimi pritet të ndodhë në fillim të muajit të ardhshëm. SHQIPTARI.EU

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/zyrtare-kurvare-me-pare-te-shtetit-i-magjepsin-vajzat-e-reja-e-grate-e-veta-i-lojne-ne-mjerim/

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Krenari thotë:

  Merrni ma shpejt TRADHETARET,edhe fal ju kofshin,se nuk na duhen qelbesirat qe e shiten vendin sllavit per te cilet vet kan luftu.
  Keni me pa popull keta qka kan bo,qfare tronditje ka me qene se shume njeri u vra mas lufte,edhe sen nuk po dihet.
  Mundesisht GJYKAT SPECIALE Nr 1 Merrne Hashim Thaçin e masane hinju te posht,se ky gjarper eshte kryesori,qe e ka shkaterru shtetin tone.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(1)
 2. Xhafer Leci thotë:

  Nuk e dimë kush mund të akuzohet i pari, dyti apo i treti. Kushdo që do të denohet për vrasjen e shqiptarëve të pafajshmë, ai për jetë do të shpallet tradhëtar i kombit tonë! Ata që do të denohen pse kanë vra pjestarë të okupatorit serb, do më dhimben shumë dhe, do jam një përkrahës i fortë i tyre përgjithmonë !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(1)
 3. Sefedin Krasniqi thotë:

  Unë besoj dhe shpresoj të dytë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...