Published On: 29 Janar, 2016

A bashkëpunuan Bukoshi dhe Haliti për vrasjen e kolonel Ahmet Krasniqit?

Nexhat Haziri

Detaje te reja mbi vrasjen e ministrit te pare te Mbrojtjes i Republikes se Kosoves, kolonel Ahmet Krasniqi, me 21 shtator te vitit 1998, detaje keto qe mund ti sherbejne edhe Gjykates Speciale e cila pritete se funksionalizuari ne pjesen e dyte te ketij viti, per ta zbardhur kete vrasje , dhe jo vetem kete qe konsiderohen si vrasje me sfond politik. Sipas rrefimit te njerit (emer i njohur per mua)nga stafi i Ministrise se mbrojtjes qe ishin vendosur ne Tirane, qe kishte telefonuar personalisht Bujar Bukoshin, kryeminister i Qeverise se Kosoves ne ekzil, per tia kumtuar lajmin per vrasjen e kolonel Krasniqit, Bokushi ia kishte kthyer me bertitma: ¨Mire ia kan ba¨. Dhe sipas rrefimit te tij, Bukoshi e kishte mbyllur telefonin dhe per nje kohe te gjate nuk kishte pranuar te flas per vrasjen e kolonel Krasniqit. Bujar Bukoshi, si kryeminister nuk kishte marre pjese as ne varrimin e kolonel Krasniqit,dhe ardhja e tij ne Tirane ishte bere pas thuajse dy jave, ku kishte ralizuar edhe nje takim me Xhavit Halitin ne hotelin ROGNER ne Tirane. Sipas nje efektivi te SHISH,(emer i njohur per mua) nje dite pas vrasjes se kolonel Krasniqit, ky efektiv ishte urdheruar nga Fatos Klosi, ish shefi i SHISH-it per ta marre ne mbrojtje Xhavit Halitin, i cili ishte strukur ne nje nga kthinat e pesembdhjetkatshit (sot hotel internacional Tirana)ne qender te Tiranes. Sipas ketij efektivi te SHISH-it, pas takimit me Xhavitin, i cili ishte ne nje gjendje te ftikshme dhe vetem dridhej me gjysme zeri me tha se donin ta vrasin pasi po e akuzonin se ai ka dhen urdher per vrasjen e kolonel Ahmet Krasniqit. Gjithnje sipas rrefimit te ketij efektivi te SHISH-it, deri sa bisedonte me Xhavit Halitin- Zeken, nje benz i zi(si quhet veturat e tipit mersedec ne Tirane) po qendronte perballe nderteses, dhe pasi efektivi kishte shkuar ne VC per ta telefonuar shefin e tij Klosin se cfar duhet bere tani me Zeken, Klosi i kishte thene lere tani se ai eshte i sigurt. Me tu kthyer tek kthina ku ishte strukur Zeka, sipas rrefimit te efektivit te SHISH-it, Zeka nuk ishte aty dhe as benzi i zi nuk po qendronte me perballe nderteses. Sipas tij, Zeka per dite te tera ishte zhdukur nga Tirana. Per nje bashkpunim dhe lidhje te ngushta ne mes Bujar Bukoshit, ish kryeminister i Qeverise se Kosoves ne Ekzil dhe Xhavit Haliti, ish anetar i SHPUCK-se, kishte shkruar edhe nje raport i publikuar ne vitete e para te pas luftes ne Kosove, nga Sherbimi Intelegjent i KFOR-it amerikan. Cila ishte ngjajshmeria e vrasjeve ne Tirane te gazetarit Ali Ukaj dhe Kolonel Ahmet Krasniqit, a ishin pare keta te dyte si pengese nga shefat e tyre per veprimtarite kriminale ne te cilat ishin perfshire klanet kriminale nen petkun institucional te Republikes se Kosoves dhe te SHPUCK-se. Detaje te reja ne ditet ne vazhdim.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Xhafer Leci thotë:

  Në vend të komentit, pajtohem me komentbërsin Manfiori!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. manfiori thotë:

  Vrasja mafioze në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, e kolonelit Ahmet Krasniqi, ministër i Mbrojtjes i Kosovës, në shtatorin e vitit 1998, ka mbetur pa autor edhe sot e kësaj dite. Por, të gjitha dyshimet dhe përgjegjësia bien mbi shtetin shqiptar dhe veçanërisht mbi Shërbimin Informativ Shqiptar (SHISH), që kryesohej nga Fatos Klosi. Ajo ishte një pabesi e komunistëve shqiptarë, në bashkëpunim me agjentët serbë të Kosovës.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...