Published On: 30 Mars, 2016

Ali Ahmet aktivizon edhe Prokurorin speciale në mbrojtje të skandalit

  • Prokurori Speciale Publike e Maqedonisë, Ambasada amerikane në Shkup, si dhe lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti kanë reaguar sot lidhur me publikimin e audio-incizimeve, duke kërkuar që të respektohet ligji dhe të mos cenohet privatësia e njerëzve.

LEXONI edhe: 

http://www.shqiptari.eu/cmenduria-erotike-e-ermira-mehmetit-me-musa-xhaferrin-epizodi-2-video/

Sipas së përditshmes maqedonase “Dnevnik”, Ahmeti ka kërkuar që institucionet të reagojnë dhe menjëherë të tërheqin të gjitha bisedat private të përgjuara ilegalisht dhe të publikuara në kanalin “YouTube” dhe rrjetet sociale. Ai, shkruan gazeta, ka kërkuar që të ndëshkohen ata që qëndrojnë prapa transmetimit të audio-incizimit në publik, shkruan “Dnevnik”

Përndryshe, nëse institucionet vazhdojnë të injorojnë këto kërkesa, BDI njoftoi kallëzim penal dhe marrjen e drejtësisë në duart e tyre.

“Të mos e çojmë situatën me vetëdëshirë dhe drejtësinë ta marrim në duart tona, sepse atëherë vetëm Zoti e di sesi kjo mund të përfundojë”, kanë paralajmëruar nga partia e Ahmetit.

Prokurorja speciale Katica Janeva sot, gjithashtu, ka reaguar lidhur me publikimin e bisedave personale, duke theksuar se një gjë e tillë është kundër ligjit dhe të gjithë ata që janë autorë të kësaj vepre do të paraqiten në PSP.

“Prokuroria Speciale Publike bën thirrje që publikuesit e bisedave personale të ndalen dhe të mos nxjerrin në internet dhe në media pasi kjo është kundër ligjit dhe bëjmë thirrje që këta persona të shfaqen para organeve tona, pra para PSP-së”, tha Janeva në pres-konferencën e sotme, ku njoftoi për hapjen e rastit të ri të PSP-së, atij “Fortesa”.

Po ashtu, lidhur me rastin e njëjtë reagoi edhe Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, e cila apeloi për respektimin e rekomandimeve të Komisionit të Venecias.

“Lexoni mendimet e Komisionit të Venecias lidhur me ligjin për kallëzimtarët dhe privatësinë. Katër partitë janë pajtuar që t’i përfshijnë rekomandimet e tyre”, shkruan Ambasada Amerikane në Shkup në Twitter.

Këto reagime vijnë pas lëshimit në publik të audio-incizimit të një bisede telefonike, për të cilën pretendohet se është në mes zëvendëskryeministrit Musa Xhaferit dhe deputetes Ermira Mehmeti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...