Published On: 17 Janar, 2016

8 gjërat që nuk e keni ditur se mund t’i bëni në Facebook (Foto)

Ka shumë gjëra që ju mund t’i bëni në Facebook, por që ju nuk e keni ditur.

Facebook është aplikacioni që ju me gjasë e shpenzoni shumicën e kohës në të, qoftë për të komunikuar me njerëz, qoftë për tu njoftuar me ngjarjet e reja.

Prandaj, lajmi.net e sjell për ju listën e 8 gjërave që ju nuk e keni ditur se mund ti bëni në Facebook, përveç postimit të fotografive, etiketimit dhe përdorimit të ‘chatit’.

Kjo është lista:

 

1) Kur shihni diçka interesante në Facebook por nuk keni kohë ta shikoni menjëherë, ju mund ta ruani atë për ta shikuar më vonë1. See something interesting in your News Feed but don't have time to look at it now? You can save it for later.

Këtë opsion ju e keni tek opsioni More të një postimi, ku pastaj mund të klikoni tek Save Link.

2) Mund të mos pranoni ftesa më për lojën Candy Crush2. Never get a request to play Candy Crush again.

3) Mund ti ndalni videot të cilat lëshohen vetvetiu6. Turn off auto-playing videos in your News Feed.

Këtë ju mund ta bëni duke klikuar More > Setings > Videos > Autoplay Videos > OFF

4) Ju mund ta dini se çfarë keni bërë pikërisht në këtë ditë në Facebook para disa viteve7. See your Facebook activity on the same day from years past.

Këtë mund ta bëni vetëm duke e shkruar tek Search ‘On This Day’, dhe do ju shfaqet lista e gjërave të cilat i keni bërë para disa viteve në këtë datë.

5) Activity Log i shfaq të gjitha gjërat që ti i ke pëlqyer, shpërndarë apo i ke komentuar gjatë gjithë kohës8. Your Activity Log shows everything you've liked, shared, and commented on in the past.

Sidoqoftë, ju mund ti fshihni ato duke shkuar në Profilin tuaj dhe duke klikuar opsionin ‘View Activity Log’.

6) Ju mund ti zgjidhni njerëzit dhe faqet e Facebook të cilat dëshironi që të ju dalin të parat në News Feed

9. Select profiles and pages you never want to miss updates from in your News Feed.

Këtë ju mund ta bëni duke klikuar tek News Feed Preferences > Prioritise who to see first

7) Mund të shikoni se si duket profili juaj nga Facebook-u i një shokut tuaj apo edhe nga ata që nuk i keni ‘miq në Facebook’

11. See what your profile looks like to the public and individual friends.

Për ta bërë këtë ju vetëm duhet të klikoni View As e cila gjendet në faqen e profilit tuaj.

8) Shikoni se nga ku tjetër është hap llogaria juaj e Facebook-ut

Krejt çfarë duhet të bëni është të klikoni More > Security > When You’re Logged In

9) Nëse dëshironi mund të bëni që të iu vien Notifications çdo herë që një person i caktuar poston diçka

21. Get a notification every time a specific person posts something.

Shkoni tek profili i atij personi dhe veproni siç shihet në foto (Friends > Get Notifications)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...