Published On: 12 Shkurt, 2016

Teutë, mos rri në seancë, mos e voto Hashimin! Ik nga Isa, Teutë!

  • Hashimi akuzohet si kriminel lufte, vrasës, shpiun…..!    

 

Shkruan: Sinan Kastrati

 

Çudia tjetër është se Teuta Rugova, vajza e ish Presidentit Rugova, Fatmir Rexhepi, Ali Sadriu, Salih Morina e Bardhyl Metaj besohet se do ta votojnë Hashimin për kryetar të Kosovës.

Më erdhi  keq për këta deputetë në çfarë deregjeje kanë ra për shkak të së kaluarës së tyre të pastër morale e politike dhe ndershmërisë familjare. Disa nga këta deputetë i njoh familjarisht.

Sa për Besa Gaxherrin, nuk habitem fare. Ajo është si knusi i axhakit, kah të fryen era kthehet.

Çudia tjetër, edhe më e madhe është nëse akademik Sabri Hamiti, e voton, që s`do tregonte burrnin e tij.

(“Pa inat, s`ka zanat” Rugova Pejës).

Hashimi në një mbledhje të kuvendit, që transmetohej drejtpërdrejt nga RTK-ucin i thoshte një intelektuali: plagjiator.

Turp!  Teutë, turp duhet të vie nëse ti e voton Hashim Thaçin për president.

Kur Ibrahim Rugova, Presidenti i ynë e babai yt ishte i sëmurë e kanceri përparonte në trupin e tij edhe ashtu të dobët nga puna e madhe…. e sëmundja, në një takim me ndërkombëtarët ku merrte pjesë edhe Hashim Thaçi, ”përfaqësuesi i krahit të luftës” që kurrë s`ka parë luftë përveç në TV-e, ky, Hashimi ia shkelte këmbën Ibrahimit, nën tavolinë deri sa ia çilte gjak. Ibrahimi fizikisht ishte i dobët.

Hashimi, nëpërmes “zëdhënëses” së RTK-së që ishte okupuar nga lahperat e LPK-së e të UÇK-së, bandave të Hashimit, Azemit e Xhavitit në një anë e në anën tjetër, nga nanosat e “fatosat e nanës e dreqi e i biri, kishin mbërri me pushtua edhe televizionin e Tiranës, ndërsa shkitë, atë të Kosovës, në Prishtinë që ishin gati të njëjtë sa i përket propagandës me rrena, e akuzonte Ibrahim Rugovën për tradhti dhe e kërcënonte, ai e Jakupi e …. Rugovën se do të përgjigjet, (para kujt?), sikurse Luigji i 14-të, që e kishte ligjin në dorë; “Shteti jam unë”. Pra, po ajo lpk e uçk-ë e fusin në listë për pushkatim…..  Për cilën uçk-e ka qenë ”drejtor politik hashimi?). Tash kur të gjithë e kemi ”marr vesh” e po e dimë kush paska luftua e kush paska tradhtua, sa krah të ”luftës” paskan qenë, ata që duhet të flasin, po heshtin, ndërsa në kohën e ”luftës”, nëpër hotelet e Shqipërisë, lehnin tamam si “Baba i nuses kryt si hudër, a hyp n`pleh po leh si kudër”.

Këto fjalë nuk i them  për ushtarët trima e të ndershëm nga Kosova e Diaspora. Këto iu dedikohen vetëm udhëheqjes së tyre tradhtare.

Teutë, mos harro se Bujar Bukoshi e “mashtroi”, Ukën dhe e mashtroi R. Haradinaj dhe me një votë që mori si deputet “”e listën …”, i “fitoi” disa poste ministrore edhe atë të Zv. ministrit, për Bukoshin “bujar” e po ai “bujar” thonte për babain tënd: “Ibrahim Rugova është në duar të mafisë,….. Uka vendos për çdo gjë” (Bujar Bukoshi: Ibrahim Rugova është në duar të mafisë, Uka vendos për çdo gjë (Arkivi), Gjuha Shqipe, 05.02.2014 | 21:03) … ndërsa Isa po të mashtron ty e Mendimin.

Duhet ta dish se luhen lojëra të ndyta në kurriz të babait tuaj dhe përgjithësisht familjes së Ibrahim Rugovës.

Ik nga Isa, Teutë!

Teutë, Nderoje Ibrahim Rugovën, mos e korit, mos  ia merr fytyrën babait tënd, ik nga këta faqezinjë e dilingji se jeta është e shkurtër!

Teutë, edhe ty po ta këndoj një këngë kanagjeqi. Kënga bënë fjalë për vajzat, kur ato kanë shkua te burri. Vajzat që kanë qenë fukara, kur i kanë veshur teshat e reja të nusërisë kanë pas gëzimin më të madh. Tri ditë para se të martoheshin, vajzës duhej me ia ngjit BOJËN, ose KANËN, prandaj çikat, shoqet e saja  moshatare shkonin dhe rrinin tri ditë e tri netë me te me nusen e re, si çikë. Me te edhe flenin. Para se të shkoj te burri, çika, zakonisht të dielave shkonin, vajzat e këndoni ndërsa ajo qante dhe i merrte ngryke të gjithë. Në kokë kishte një shami të kuqe. Kështu e këndonin:

 “Kaj mioj çikë shka je hutu,

se ty lulat t´kan mashtru,

Po vin lulat tuj vjetru,

Vjen mërzia tuj tu shtu”

(Kënga Kanagjeqi që e kam mbledhur më 1975. E ka këndua gruaja e Mixhes Shaban Seferit, Qamilja, çika e Sejdi Godancit nga Gremniku i Klinës. Ka vdekur,  ndjesë pastë!) / Vijon

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...