Published On: 26 Dhjetor, 2015

70 vjet nga Masakra e Tivarit – kërkohet memorial për 5 mijë shqiptarët e vrarë

Shqiptarët në Mal të Zi, gjatë këtij viti, shënuan në forma të ndryshme 70 vjetorin e tragjedisë kombëtare e njohur si “Masakra e Tivarit”.

Subjektet politike shqiptare, shoqëria civile dhe intelektualët në Mal të Zi kërkuan angazhimin institucional për ndriçimin e kësaj ngjarjeje të rëndë si dhe kërkuan vendosjen e një memoriali në vendin ku u ekzekutuan më se 5 mijë të rinj kosovarë, të cilët u mobilizuan në Luftën Nacional Çlirimtare gjatë vitit 1945.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...