Published On: 17 Mars, 2016

7 protestat më të mëdha në Kosovë (1981-2016)

Me rastin e protestës së 18 prillit, ju rikujtojmë disa prej protestave më të mëdha, disa për nga numri e disa për nga rëndësia që patën, që kanë ndodhur në Kosovë, e që si qëllim më së paku kishin luftën për pushtet. 

1. Protestat e vitit 1981 (Demonstratat Studentore)
Image
Konsiderohen si protestat më të mëdha të në Gadishullin Ballkanik dhe në Evropën Lindore pas Luftës së Dytë Botërore.

2. Protestat e vitit 1997
Image
Ishin vazhdimësi e demonstratave të viteve 1981-1989, të organizuar nga Kryesia e Unionit të Pavarur të Studentëve dhe e përkrahur nga rektori i atëhershëm i UP-së, Ejup Statovci, me kërkesë për kthimin e studentëve shqiptarë në Universitetin e Prishtinës.

3. Protesta e  marsit 2004 (Trazirat e marsit)

Image
Erdhi si rezultat i revoltës ndaj UNMIK-ut dhe mbytjes së dy fëmijëve në lumin Ibër në Mitrovicën e Veriut. Protesta eskaloi në dhunë, djegie të shtëpive dhe kishave.

4. Protesta kundër pakos së Ahtisaarit 2007

Image
Protesta e organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje kundër pakos së Ahtisaarit, që rezultoi me dy të vrarë nga rradhët e VV-së: Mon Balaj dhe Arben Xheladini.

5. Protesta kundër KEK-ut 2013
Image
Një prej protestave më të mëdhaja kundër KEK-ut që filluan si reagim ndaj shtrenjtimit të rrymës, dhe morën kahje tjetër, si protesta kundër korrupsionit.

6. Protesta kundër rektorit të UP-së Ibrahim Gashi 2014
Image
Pas skandaleve të botimit të disa punimeve të Gashit në revista të dyshimta dhe parregullësive tjera në UP, u organizuan protesta nga organizata studentore të cilave iu bashkangjitën edhe profesorë, përfaqësues të shoqërisë civile dhe të skenës politike, ku ndërhyri edhe Njësia Speciale.

 7. Protesta kundër Jabllanoviqit dhe për shpalljen e Trepçës ndërmarrje publike 2015
Image
E nisur nga nënat gjakovare kundër deklaratave ofenduese të ish-ministrit Jabllanoviq e më pas i’u shtua edhe pika e Trepçës, protesta përfundoi në Prishtinë me rreth 15,000 protestues në sheshin Skënderbeu.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...