Published On: 29 Dhjetor, 2015
Bota |

67 gazetarë të vrarë më 2015

Një bilanc negativ në fushën e medies dhe gazetarisë po lëmë pas në 2015. Plot 67 gazetarë janë vrarë në detyrë apo për shkak të profesionit gjatë vitit 2015.

Organizata joqeveritare “Reporterë pa kufij” (RSF), shton se janë vrarë edhe 27 përfaqësues blogjesh dhe 7 bashkëpunëtorë mediatikë. Ky numër është pothuajse i njëjtë me vitin e shkuar, kur u vranë 66 gazetarë.

Vendet ku janë vrarë më shumë reporterë janë Iraku dhe Siria, të dyja me nga 9 viktima, ndërsa në vend të 3 renditet Franca, si pasojë e atentatit më 7 Janar ndaj revistës “Charlie Hebdo”, ku humbën jetën 8 anëtarë të redaksisë satirike.

Të tjera ekzekutime ndaj përfaqësuesve të shtypit këtë vit, ishin ato ndaj gazetarit japonez Kenji Goto, i vrarë nga ISIS, apo i fotoreporterit meksikan, Ruben Espinosa.

Sipas “Reporterë pa kufij”, në ndryshim nga vjet, në 2015 janë vrarë më shumë gazetarë në vende që nuk janë luftë. Ndërsa raportohet gjithashtu se momentalisht në botë mbahen peng 54 persona të medias.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...