Published On: 19 Janar, 2016

Robertson: Mos e shkatërroni shtetin për pushtet (Video)

  • Deputetët që kanë hedhur gaz lotsjellës as nuk mund ta paramendojnë sa dëm të madh po i bëjnë vendit të tyre, ka thënë në Zona B të Klan Kosovës, ish-sekretari gjeneral i NATO’së, Lordi George Robertson. Ai tha se nuk duhet shkatërruar shteti për të shkatërruar Qeverinë.

“Njerëzit që janë duke hedhur gaz lotsjellës në Kuvendin e Kosovës nuk mund ta marrin me mend dëmin që po ia shkaktojnë vendit të tyre”. “Njohjet dhe procesi i shtetësisë dëmtohet shumë kësisoj”.

Ai tha se Bashkësia Ndërkombëtare është duke i bërë presion edhe Kosovës, por edhe Serbisë për stabilizimin e situatës në rajon.

“Normalisht është edhe një presion për njerëzit këtu që udhëheqin, por është edhe në Beograd, ata nuk mund të anëtarësohen në BE nëse nuk kanë fqinjësi të mirë”, prandaj “kërkoj dhe dëshiroj që lidershipi i Kosovës të bëj gjënë e duhur”, pohoi Robertson.

Politikani anglez tha se tashmë ka ardhur koha që vendimet t’i marrin politikanët vendës, duke qenë të vendosur dhe jo të merren me tema të thata.

“Unë isha 18 vjet në opozitë si politikan, kam ardhur në parlament dhe ne i kemi humbur zgjedhjet pastaj ishim në opozitë për 18 vjet, mirëpo në shtetin tonë ne në fakt e quajmë opozitën pikërisht pozita lojale e Mbretëreshës. Faktikisht ju nuk duhet që ta shkatërroni shtetin me qëllim që ta shkatërroni Qeverinë dhe këtë duhet ta dijnë njerëzit”, tha ai.

“Unë jam vetëm një ish-politikan që iu them politikanëve të Kosovës se askush nuk do i ngrit peshat e rënda për juve. Ju duheni t’i bëni vetë gjërat, të bashkoheni për çështje e jo të vazhdohet me teori të konspiracionit e të tjera”, tha ai.

“Bota është e mbuluar me probleme dhe kriza, si emigracioni. Kosova është një vend i vogël në Evropë, ne kemi shpenzuar shumë këtu, ne kemi edhe 5000 trupa të KFORit këtu”, shtoi ai.

Robinson

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...