Published On: 17 Janar, 2016

6 arsye pse duhet të qeshni më shumë!

  • Të gjithë e kemi dëgjuar shprehjen ‘ se ilaqi më i mirë është e qeshura’, megjithatë shumë pak nga ne e kemi hetuar që kjo është gjë e vërtetë. Megjithatë, zotësia për të qeshur mund të jetë i mirë për shëndetin tuaj fizik, emocional dhe shoqëror

1. E qeshura përmison shëndetin emocional

E qëshura, liron endrofinë që është hormone që parandalon dhimbjen, stresin dhe euforinë. E qeshura lidhet ngushte edhe me muziken, ose me vallëzimin dhe lirimi i stresit liron mendjen tuaj.

2. Luan rol të rëndësishëm në shoqëri

Është thënë se njerëzit para se të fillonin të flisnin kanë qeshur. E qeshura luan rol të rëndësishëm në rregullimin e marrëdhënieve mes njerëzve. Një sens i mirë i humorit i bashkon njerëzit. Madje, e qeshura pas një përleshje bën edhe më mirë, sepse prap arrin t’i bashkon njerëzit.

3. Ju bën më tërheqëse

Studimet kanë dëshmuar se meshkujt me sens të mirë humori janë më atraktivë. Por, edhe meshkujt tërhiqen më shumë nga femrat që qeshin. Madje, një e qëshur në një intervistë për punë, ju bën më fitimtarë.

4. Liron stresin dhe ankthin

Humori është përshkruar si element kryesor për parandalimin e stresit dhe ankthit. Nëse jeni të zënë nga hallet, filloni të qeshni, dhe do të ndjeni veten më të lehtë, pastaj e qeshura ju bën që të shihni anën pozitive të gjërave.

5. Liron sistemin e frymarrjes

E qeshura kujdeset edhe për sistemin e frymarrjes. Qeshja rrit të rrahurat e zemrës, rregullon sistemin e frymarrjes dhe gjatë të qeshurës arrini të merrni më shumë oksigjen. Me fjalë të thjeshta, ju bën që të merrni frymë thellë.

6. Forcon sistemin imunitar

Jeta e përdithshme me plot stres, bën që sistemi imunitar të jetë më dobët. Një sistem i dobët imunitar, mund të ju dërgojë nëpër sëmundje të ndryshme. Një e qeshur, ju largon stresin duke forcuar në këtë mënyrë sistemin tuaj imunitar, dhe duke ju mbrojtur nga sëmundje të ndryshme.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...