Published On: 30 Qershor, 2016

572 Vjet më parë ndodhi beteja e Torviollit, ku Skëndërbeu vrau 22 mijë ushtarë osmanë

 

1444 – Beteja e Torviollit – Skënderbeu mposhti forca të mëdha osmane në fushën e Torviollit – e njohur edhe si Beteja e Dibrës së Poshtme. Pak muaj më parë (mars), Gjergj Kastrioti-Skënderbeu kishte formuar Besëlidhjen e Lezhës, konfederatë princash arbërore në luftë kundër Perandorisë Osmane. Sulltan Murati II e kuptoi rrezikun e këtij bashkimi, dhe menjëherë dërgoi një forcë prej 25-mijë trupash me në krye një nga komandantët e tij më me përvojë, Ali Pashën e Shkupit. Skënderbeu e kishte parashikuar taktikën osmane (ai kishte qenë gjeneral i Sulltanit); me 15 000 ushtarë u nis dhe i doli përpara ushtrisë së Ali Pashës. Ata u takuan në fushën e Torviollit, ku ngritën fushimet përballë njëri-tjetrit. Një ditë më pas, më 29 qershor, herët në mëngjes, Ali Pasha doli nga kampi dhe pa se Skënderbeu i kishte pozicionuar forcat në fund të një kodre. Me besim për një fitore të shpejtë, ai sulmoi me gjithë sa kishte; Skënderbeu e priste një manovër të tillë, prandaj një pjesë të trupave e kishte fshehur në pyjet prapa krahëve të ushtrisë osmane; kur osmanët vërshuan, Skënderbeu dha sinjalin, dhe sulmi ishte i befasishëm; rezultati ishte shkatërrues; 22 mijë ushtarë osmanë u vranë, pashai mezi shpëtoi; në radhët e shqiptarëve pati relativisht shumë pak të vrarë, vetëm disa qindra. Fitorja forcoi besimin e bashkimit shqiptar; ngriti moralin e mbarë Evropës; miti i pathyeshmërisë osmane u thye; ishte fitorja më e madhe e të krishterëve ndaj Perandorisë Osmane në atë kohë; por shënoi edhe fillimin e 25 vjet luftërash të pandërprera të Gjergj Kastriotit.

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Doda thotë:

  Beteja e krishtereve…beteja e ahqipetarve o shqiptari euuuu

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(6)
 2. Xhafer Leci thotë:

  Gjegj Kastrioti ishte dhe mbetët Heroi, strategu, ushtaraku dhe luftaraku më i madh në historinë tonë 2000 vjeçare. Lavdi !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(26) Nuk Pelqej(4)
 3. Lindita thotë:

  Beteja ne fushen e Torviollit, Diber ishte nje fillim i mbare i luftes kunder Perandorise Osmane qe Princi i Matit dhe Mbreti i Shqiptareve Gjergj Kastrioti me nje grusht ushtaresh shqiptare u vuri vulen e turpit osmanllinjve qe vinin si mize lisi per te pushtuar Shqiperine Per kete arsye Heroi Gjergj Kastrioti eshte cilesuar si nje nder 10 strateget me te mire ne Bote. Ne kete renditje Ai eshte i katerti Faleminderit!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(51) Nuk Pelqej(4)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...