Published On: 16 Dhjetor, 2015
Bota |

Sërish përplasje mes Turqisë dhe Rusisë

“Turqia duhet të paguajë dëmshpërblim për rrëzimin e avionit Su-24”, ka deklaruar zv. Ministri i jashtëm rus, Alexei Meshkov, i cili shtoi se zyrtarët e Ankarasë duhet të kërkojnë falje për veprimin e kryer, si dhe duhet të sigurojnë Moskën që incidente të tilla nuk do të përsëriten.

E menjëhershme ka qenë edhe kundërpërgjigja e zyrtarëve turq. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Tanju Bilgic u shpreh se vendimi për të rrëzuar avionin su-24 u mor pasi mjeti fluturues nuk respektoi kufijtë ajrore. Ai shtoi se përpara goditjes, forcat ajrore turke paralajmëruan të paktën 10 herë.

“Qëndrimi ynë sa i përket Rusisë është mjaft i qartë. Avioni i tyre u rrëzua pas paralajmërimeve sepse nuk respektoi sovranitetin tonë. Zyrtarët e Kremlinit janë shprehur vazhdimisht se janë ndjerë të kërcënuar prej nesh, por kjo është thjesht një histori e sajuar prej tyre.”
Incidenti i disa javëve më parë i ka dërguar marrëdhëniet midis vendeve në një pikë mjaft kritike. Përfaqësuesit e Kremlinit janë shprehur se do të ndërmarrin sanksione ekonomike ndaj Ankarasë, teksa pritet që Moska të bllokojë edhe regjimin pa viza për qytetarët turq, pas datës 1 janar.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...