Published On: 25 Janar, 2016

5 vjet burg shqiptarit në Britani, kultivonte drogë në laborator

  • Një 27-vjeçar shqiptar është dënuar nga gjykata në Britani me pesë vjet burg për kultivim dhe tregtim të lëndëve narkotike. Altin Laska 27 vjeç, ishte arrestuar pasi policia britanike zbuloi katër laboratorë kanabisi në Exeter, që arrinin vlerën e 400 mijë paundve.

Në korrik të vitit 2015, policia arrestoi dy rumunë, Mircea Rusu, 24 vjeç, dhe Nicolae Pasc, 25 vjeç, të cilët po udhëtonin drejt Skocisë me 7 kg kanabis në automjetin e tyre.

Arrestimi i tyre çoi te shqiptari Laska, i cili i kishte hyrë tregtisë së drogës, pas falimentimit të kompanisë së tij të sigurimit. Po në korrik, ai u arrestua në shtëpinë e tij në Exmouth, ku u gjetën edhe dy emigrantë të paligjshëm, të cilët u deportuan, shkruan “Daily Mail”.

Policia lokale thotë se katër “fabrikat” e kultivimit të kanabisit ishin shumë të sofistikuara dhe shitja e lëndës i sillte grupit shumë fitime.

Krahas Laskës,  gjykata ka dënuar me nga 12 muaj burg edhe dy shpërndarësit rumunë./Shekulli/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...