Published On: 28 Shkurt, 2016

36 të vdekur nga incidenti në një minierë qymyri në Rusi

  • Gjatë shpërthimeve në minierën e qymyrit Severnaja, në qytetin Vorkut në të cilin të enjten ndodhi rrjedhja e metanit, pas çka ndodhën tre shpërthime, shembje dhe zjarr, kanë humbur jetën 36 persona, njoftuan zyrtarët rusë, transmeton Klan Kosova.

Të gjithë 26 minatorët të cilët llogariteshin si të zhdukur pas shembjes së minierës, sot janë shpallur të vdekur dhe aksioni i shpëtimit është ndërprerë.

Gjatë shpërthimit të parë të enjten humbën jetën katër persona, ndërsa deri te shpërthimet e reja të metanit sot, humbën jetën edhe gjashtë të tjerë, në mesin e të cilëve pesë anëtarë të ekipit të shpëtimit.

Fatkeqësia ka ndodhur në thellësinë prej rreth 740 metrave, ndërsa në atë çast në minierë gjendeshin gjithsej 110 persona, prej të cilëve 80 janë shpëtuar.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...