Published On: 12 Mars, 2016

35 VITE NGA 11 MARSI I VITIT 1981!

Ahmet Asani

Kryeqyteti i Kosovës Prishtina ishte plote e përplotë me student shqiptar të Kosovës dhe viseve tjera shqiptare. Studentët e Universitetit të Prishtinës njësoj sikur kolegët e tyre të kryeqendrave tjera të ish federatës jugosllave, për dallim nga kolegët e shteteve tjera të bllokut komunist, kishin mundësi të dilnin kurdo e kudo nëpër botë, të punonin dhe të studionin! Kosovës, e cila de jure kishte statusin e njësisë federative, në vitin 1981 i kishte ardhur koha të bëhej REPUBLIKE! Defakto vetëm duhej përcaktuar rruga dhe strategjia për realizimin e kësaj të drejte dhe kërkese tani më gjithepopullore! Ishin dy rrugë të cilave mund të shkohej për ta realizuar këtë të drejtë! Rruga e pare ishte ajo evolutive – hap pas hapi per te cilen Kosova kishte kapacitete dhe infrastrukture te nevojshme politike, intelektuale te gatshme dhe te afte per bashkepunim me Republikat veriore si Sllovenine e Kroacine si dhe me perëndimin! Rruga e dyte ishte ajo moniste -antiperendimore, rruge per te cilen Kosova as historikisht, as moralisht e as shpirtnisht nuk ishte e pergaditur! Mjerisht per realizimin e te drejtes dhe kerkeses shume legjitime dhe demokratike KOSOVA REPUBLIKE, nje pjese e madhe e rinisë kosovare e ndikuar nga misionaret e internacionales komuniste te PPSH-es, në v.1981 u nis rruges moniste te internacionales antiperndimore! Kjo rrugë i konvenoi shume pushtetit te atëhershem ne Serbi qe si element revolucionar antiperendimor ta burgoste e sakatoste me lehtësi rinine shqiptare te Kosovës dhe viseve te saja! Kjo rrugë i mundesoi politikes se atehershme në Serbi qe me lehtësi ti shkatërrojë te gjitha te arriturat kushtetuese te fituara me gjak e djersë per gadi gjysem shekulli! Fat qe Kosova kishte lindur, rritur e edukuar intelektual si Ibrahim Rugova, intelektual te cilet i thane JO internacionales komministe dhe drejtuan popullin ne rrugen demokratike properendimore të shpetimit te qenies tone kombetare! Ajo qe ne sot si popull po sillemi keshtu siç po sillemi, eshte rezultat i engramave negative te regjistruara ne nderdijen tonë sa ishim jashtë-vetvetes si popull i perndjekur, burgosur, i rrahur e dhunuar nga sistemet e politikave te padrejta te “vëllezerve” te Enver Hoxhes e bacë Adem Demaçit! Kjo eshte edhe arsyeja kryesore pse edhe pas 17 vitesh liri, edhe pse te mbrojtur nga superfuqia me e madhe boterore si Amerika dhe aleanca ushtarake NATO-ja, Kosova nuk eshte e qete dhe nuk po arrin ende te drejtohet drejte rruges se perparimit, te mireqenies e zhvillimit ekonomik! ****** Mirepo vetëdija ime, ndërdija dhe intuita ime, trijat se bashku me flasin se Kosova me palcen e saje te shendosh Dardane, shume shpejt siç ka qenë prap do te behet Zonjë, do ta merr rrugen e perparimit e zhvillimit dhe nje dite do te behet shtet shembull per te mire në Bashkesinë Evropjane!

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...