Published On: 10 Korrik, 2016

33 muaj s’kishte asnjë vrasje në Gjilan – këtë statistikë e theu një polic

Për më shumë se 990 ditë s’ishte kryer asnjë vrasje në qytetin e Gjilanit. Për këtë statistikë ishin krenuar kohë më parë zyrtarët e Komunës, të Policisë dhe shoqërisë civile, shkruan Gazeta Express.

Mirëpo, këtë statistikë të mirë, ku s’kishte vrasje për gati tri vjet e prishi një polic gjilanas, i cili vrau një person në rrugën e “Kumanovës” në këtë qytet.

Më saktësisht vrasje në Gjilan nuk ka pasur që nga 21 tetori i vitit 2013 deri më 9 korrik të këtij viti rreth orës 17:25 minuta.

Këtë e ka konfirmuar për Gazetën Express, zëdhënësi i Policisë Rajonale të Gjilanit, Ismet Hashani ku thotë se më shumë se 30 muaj s’kishte vrasje në Gjilan.

“Po hyjmë në vitin e tretë që nuk ka pasur vrasje në Komunën e Gjilanit, që do të thotë më shumë së 30 muaj nuk ka pasur vrasje në këtë komunë”, tha Hashani për Express.

Vitin e kaluar, kryetari i kësaj komune Lutfi Haziri, ishte krenuar duke thënë se në këto dy vite, Gjilani nuk ka pasur vrasje si pasojë e akteve kriminale.

“Rënia veprave kriminale dhe vjedhjeve në Gjilan, nga raportet e institucioneve zyrtare, po vlerësohen si shembulli më i mirë në regjionin e Juglindjes së Evropës sa i përket sigurisë publike, sikurse që është shembull edhe tolerancën ndërfetare dhe ndëretnike”, ka thënë Haziri.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...