Published On: 27 Janar, 2016

27 Janar – Dita e mosharresës

Gëzim Muçolli

 

Hebrenjtë e gjithë globit sot shënuan Ditën e Kujtesës historike. Me 27 Janar 1945 ushtria ruse hapi dyert e kampit të shfarosjes në Aushvic.

Hebrenjtë qe 71 vjet nuk e harrojnë historinë e vet më të re. Ata duke ia ditur hallin vetes kanë ndërtuar me mund dhe përkushtim shtetin e tyre Izraelin edhe pse i vogël i cili është njëri nga shtetet më të fuqishme të botës i gatshëm të mbrojë lirinë dhe sovranitetin e popullit hebre.

E na a kemi MEMORIE.

Përderisa as sot pas 16 viteve të përfundimit të luftës nuk kemi as Muzeun e vuajtjeve dhe gjenocidit të kryer nga Serbia dhe Jugosllavia ndaj shqiptarëve në Kosovë.

Nuk kemi as Qendër Kombëtare të Dokumentimit të Terrorit serb ndaj popullit të Kosovës.

Na nuk kemi asgjë që na ndihmon të mbajmë mend e ta ruajmë për gjeneratat e ardhshme që ti ruhen së keqes.

Izraeli nuk harron, por nderon viktimat me kujtesën e vet historike.

Na nuk kemi mend prandaj nuk kemi nevojë për memorie (Mbamandje).

Mos u harrofshin kurrë viktimat dhe dëshmorët që ranë për lirinë e Kosovës.

ditahol

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...