Published On: 22 Dhjetor, 2015

26 Vjet pas themelimit, a është ajo e Ibrahim Rugovës?!

Themelimi i LDK-së nënkuptonte thirrjen për liri dhe Pavarësi

“Të ngulfatur nga Enverizmi në Shqipërisë dhe nën trusninë gjenocidale serbo sllave në Kosovë, intelektualët e Kosovës të kohës me dr. Ibrahim Rugovën në krye, 26 vjet më parë, themelojnë LDK-në që ishte një lëvizje gjithë popullore dhe nëpërmjet të saj guximshëm proklamojnë aspiratën e shqiptarëve të Kosovës për liri dhe demokraci, që, në fakt ishte thirrja për liri dhe pavarësi”, thotë Zogaj për “Bota sot”.

Ishin ditë të vështira. Ballkani ishte kapur nga kthetrat e monizmit, derisa shqiptarëve në Kosovë u shkeleshin të drejtat pa pikë mëshire nga serbosllavët, transmeton botasot.

Nevoja për t`i thënë përfundimisht jo monizmit, solli idenë e krijimit të një subjekti demokratik. 23 dhjetori i vitit 1989, do të ngjallte shpresën e shqiptarëve për një jetë më të mirë, për një frymëmarrje shqip.

Intelektualët shqiptar me në krye Dr. Ibrahim Rugovën, krijuan Lidhjen Demokratike të Kosovës, e cila ishte edhe e para e rajonit që proklamonte aspiratën për liri dhe pavarësi.

Por, a është sot LDK-ja, ajo e projektuar dhe idealizuar nga presidenti Ibrahim Rugova.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...