Published On: 26 Maj, 2016
Bota |

26 maji në histori, ja çfarë ndodhi

47 pes – Julius Caesar viziton Tarsin në rrugën e tij për në Pontus, ku takohet me përkrahës entuziastë, por ku sipas Ciceronit, në këtë kohë Cassius kishte filluar të bënte planet për ta vrarë.

17 – Germanicus kthehet në Romë si hero; ai sapo kishte korrur fitore mbi fiset Cherusci, Chatti dhe fise të tjera gjermane në perëndim të Elbës.

 451 – Zhvillohet beteja e Avarayr mes rebelëve armenë dhe forcave të perandorisë Sasanide. Perandoria i mposhti armenët ushtarakisht, por u garantoi atyre lirinë për të praktikuar hapur krishtërimin.

946 – Mbreti Edmund i Anglisë vritet ndërsa sulmohet nga një vjedhës gjatë meshës me rastin e Ditës së Shën Agustinit.

1293 – Një tërmet godet Kamakuran dhe Kanagawan në Japoni, duke vrarë rreth 30 000 banorë.

1637 – Masakër në Luftën Pequot. Një forcë protestante nën kapitenin anglez John Mason sulmon fshatin Mystik të fisit Pequot, Konektikat, duke masakruar rreth 500 indianë autoktonë. Kështu filloi lufta Pequot që e shfarosi këtë fis indian.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...