Published On: 17 Korrik, 2016

25 nga 34 krerët e puçit, gjeneral e kolonelët e arrestuar janë me prejardhje shqiptare

I pandehuri kryesor për organizmin e grusht shtetit ushtarak në Turqi, gjenerali Akin Ozturk, ka prejardhje prej Mitrovicës, ndërsa ndër të akuzuarit tjerë është edhe piloti ushtarak Jusuf Kurt, i cili vitin e kaluar kishte rrëzuar edhe avionin rus.

Ky pilot ka prejardhje nga fshati Bukuroc, Komuna e Preshevës, transmeton Zhurnal.

Edhe personi i dytë i akuzuar gjeneral-lejtnant, Metin Idil, ka gjithashtu prejardhje shqiptare.

Nga 29 kolonelë dhe pesë gjeneralë që janë arrestuar deri tani, 25 prej tyre kanë prejardhje shqiptare.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. ZENUN REXHEPI thotë:

  A mos do te thote kjo, se ne dhe pasardhesit e gjalut shqiptar edhe me tutje po tregojme mungese syqeltesie dhe se shume lehte bijme pre e matrapazeve te pushetit, apo te kundershtareve te tij.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
  • Bekimi thotë:

   Ore, ku e ke lexiuar ndonjëherë fjalën “syqeltesi”?
   Syçeltësi o shoku, syçeltësi. Çel, dmth hap. Nuk ka fjalë qel shqip.
   Mësojini mor burrë shkronjat shqip…përdor c nëse nuk ja qëllon ç-së në tastjerë, por jo q. Nuk ak asnjë farë afërsie me ç-në…

   Përgjigjiuni
   Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...