Published On: 21 Janar, 2016

’21 janari’, Blushi sulmon PD: Jeni në krahun e armëve dhe Kanunit

Deputeti i Partisë Socialiste Ben Blushi, ka akuzuar Partinë Demokratike se është përgjegjëse për vrasjen e katër protestuesve në 21 janar të vitit 2011 përpara godinës së kryeministrisë.

Në një fjalim të mbajtur në seancën plenare të Kuvendit, Blushi bëri një analogji midis 14 shtatorit 1998 dhe 21 janarit 2011, duke thënë se në të dyja rastet Partia Demokratike ka përdorur gjuhën e dhunës dhe të armëve.

“Ju thoni se pushteti mbrohet me armë, kur sulmohet me armë. Por ata që sulmuan selinë e kryeministrisë në 21 janar, nuk kishin asnjë armë, asnjë bombë dhe mënyra që shkaktuar këtë tragjedi do ju kushtojë shumë, – u shpreh Blushi. – Në të dyja rastet armët i kishit ju. Duke krahasuar 14 shtatorin dhe 21 janari, në rastin e parë qeveria iku dhe bëri mirë, në të dytin qëndroi në kryeministri. Në rastin e parë ishte grusht shteti, në të dytin jo”.

Sipas Blushit, “nëse 14 shtatori ishte sulm me armë ndaj shtetit, atëherë me kë jeni ju, me 14 shtatorin, apo 21 janarin. S’mund të jesh me të dyja. Ju thoni se me 21 janar na sulmuat ju, kë kauzë mbroni? Duhet të zgjidhni me kë jeni, por me këdo që jeni, jeni në krahun e dhunës, si në opozitë, si në pushtet”.

Blushi më tek deklaroi se opozita ka ndjekur gjithnjë dhunën dhe është frymëzuar nga parimet e Kanunit. “Ne mund të kemi shumë gabime, me taksat, me korrupsionin, por nuk kemi zgjedhur asnjëherë armët. Sa herë vjen puna për të ndarë ndonjë gjë, ju jeni në krahun e armës, a e dini pse, se i shkoni Kanunit, që ju inkurajon. Ju keni ndërtuar një frymëzim kanunor. Ju veproni mbi parimet e Kanunit, – vazhdoi Blushi, duke iu drejtuar përfaqësuesve të opozitës në Parlament. – Ne nuk i zgjidhim gjërat me dhunë. Në të dyja rastet ju shkaktuat viktima. Le të dalë dikush nga ju që të bëjë një lavazh shpirtëror, që dhuna dhe arma nuk janë instrumentet tona. Duke mos pranuar që vratë katër persona, ju i vratë dyfish dhe dëmi që i bëtë është më i madh”.

Në fund Blushi tha se “ju keni atë, që nëse proteston kundër qeverisë, mund të vritetsh. Kjo nuk ndodh në Ballkan. Ju e keni vrarë dhe 21 janari dhe mund të shpallet si dita e fitores së çdo qeverie kundër popullit të vet”, – shtoi ai mes të tjerash.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...