Published On: 6 Janar, 2016

2015: Mbi 14.000 shtetas nga Maqedonia emigruan për azil në Gjermani

  • Këtë viti në Gjermania kanë shkuar rreth 1.1 milion refugjatë, prej të cilëve rreth 30% janë nga Ballkani Perëndimor. Numri i refugjatëve nga Maqedonia është 14.131, duke qenë në dhjetë shtetet me emigrimin më masiv.

Rreth 1.1 milion refugjatë emigruan në Gjermani gjatë 2015, duke thyer gjithë parashikimet dhe normat e lejuara. Më poshtë keni një shikim të numrit të refugjatëve nga të gjitha vendet, ku në Top 10 janë edhe Shqipëria, Kosova, Serbia dhe Maqedonia.

Gjatë vitit 2015 në Gjermani erdhën numër rekord të refugjatëve, duke thyer gjitha prognozat. Sipas institutit gjerman të azilantëve dhe migracionit, BAMF, aplikimin për azil e kanë regjistruar 476.649 veta, që është për 273.815 më shumë se vitin e kaluar, njoftoi ministria e brendshme gjermane gjatë së mërkurës.

Numri më i madh i regjistrimeve ishte gjatë muajit tetorit me 57.800, ndërsa numrin më të madh të refugjatëve përbëjnë sirianët me 34%. Numri i regjistrime në kufij është shumë herë më i madh, duke arritur në 1.1 milion, përcjell Bota sot.

“Duhet të jemi krenarë për mbarëvajtjen e gjendjes së jashtëzakonshme dhe njëherësh humanitare. Numër kaq të madh të refugjatëve nuk kishim pritur prej kohës së regjistrimit, pas LDB,” tha mes tjerash ministri i brendshëm Thomas de Maiziere (CDU).

Nga Siria janë regjistruar si azilantë 162.510 (34 përqind), duke qëndruar në vendin e parë, ndërsa më pas vijnë vendet e Ballkanit perëndimor, Serbia, Kosova, Maqedonia dhe Shqipëria. Sëbashku me Bosnjën dhe Malin e Zi, azilantët nga Ballkani perëndimor përbëjnë rreth 30 përqind të azilantëve të përgjithshëm në Gjermani. Normë mjaft e madhe kjo, duke pasur parasysh se regjioni nuk kalon në konlikte ushtarake.

“Fatmirësisht numri i ballkanasve që emigruan në Gjermani gjatë dhjetorit arriti vetëm në tetë përqind,” thuhet në kumtesën e MB gjermane.

Sa shqiptarë emigruan konkretisht

Në vitin 2015 u regjistruan 135% më tepër azilantë sesa vitin paraprak. Edhe gjatë luftrave ballkanike, 1992, u regjistruan vetëm 438.200 refugjatë.

Sipas numrit, vendin e parë e mbajnë sirianët me (162.510), shqiptarët nga Shqipria (54.762), banorët nga Kosova (37.095), afganët (31.902) dhe irakenët (31.379). Serbia ka prodhuar 26.945 refugjatë, ndërsa Maqedonia 14.131. Sëbashku vendet e Ballkanit perëndimor kanë sjellë plot 133.000 sosh, pavarësisht se tani shumica e vendeve të tyre janë me origjinë të sigurtë.

95,8 përqind e sirianëve janë njohur si refugjatë, sipas Konventës së Gjenevës, ndërsa për shqiptarët, serbët dhe maqedonasit, kjo kuotë është zero përqind. Shumica e tyre u është refuzuar kërkesa e azilit, duke u kthyer me procedurë të shpejtë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...