Published On: 20 Janar, 2016

2015 ka “shpartalluar” rekordet e mëparshme të temperaturave

  • Temperaturat globale në vitin 2015 kanë qenë më të nxehtat në histori, bëjnë të ditur të dhënat që kanë publikuar meteorologët në Mbretërinë e Bashkuar dhe në Shtetet e Bashkuara.

Zyra Meteorologjike në Londër ka treguar se viti 2015 ka qenë për 0.7 gradë Celsius më e nxehtë se mesatarja afatgjate në periudhën 1961-1990.

Sipas të dhënave amerikane, viti 2015 ka “shpartalluar” rekordet e mëparshme me një diferencë të gjerë.

Të dhënat e prodhuara nga Agjencia Amerikane e Hapësirës (NASA) dhe Administrata e Oqeanisë dhe Atmosferës tregojnë se 2015-ta ka thyer rekordin e vendosur në vitin 2014 me 0.13 gradë Celsius.

Ekspertët thonë se temperaturat rekorde janë shënuar si pasojë e kombinimit të fenomenit El Nino dhe ngrohjes së shkaktuar nga njeriu.

El Nino ndodh çdo shtatë apo tetë vjet, shkaktohet nga uji i ngrohtë në Oqeanin Paqësor dhe dikton ciklin e temperaturave të larta dhe të ulëta.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...