Published On: 31 Maj, 2016

20 seanca speciale për Azem Sylën

Sipas Tomë Gashit, avokatit të Azem Sylës për muajt qershor e korrik janë caktuar 20 seanca të mundësisë së veçantë hetuese.

Gashi këtë shpjegim e dha pas përfundimit të seancës së parë të tillë ndaj të arrestuarve për tjetërsim të ish-pronave shoqërore.

Në seancat e mundësisë së veçantë hetuese, një panel prej 3 hetuesish mund të marrin në pyetje dëshmitarë që mund të ndodhë të mos jenë të pranishëm në procesin e mundshëm gjyqësor dhe dëshmia e dhënë në këto seanca konsiderohet pastaj si e dhënë në seancat gjyqësore.

Sipas avokatit Gashi, në këto seanca dy dëshmitarë të mbrojtur do të japin dëshminë me anë të video-lidhjes.

Seanca e radhës e mundësisë së veçantë hetuese u caktua më 9 qershor.

Seanca e sotme u mbyll për publikun me kërkesë të prokurorit Danilo Cecarelli.

52 persona, mes tyre edhe Azem Syla, deputet i PDK-së dhe Nuhi Uka, i cili ka qenë kryetar i Gjykatës Komunale në Prishtinë dyshohen për tjetërsim të ish-pronave shoqërore.

Sylës dhe Ukës para disa ditësh u është vazhduar paraburgimi edhe për nga tre muaj nga gjyqtarja e procedurës paraprake në Prishtinë.

Azem Syla, Nuhi Uka, Sabedin Haxhiu, Avni Maxhuni, Hajrullah Berisha, Ilaz Syla dhe Lubisha Vujoviq ishin arrestuar në fund të prillit të këtij viti pas një aksioni të gjerë të Policisë së Kosovës dhe EULEX-it.

Prokuroria pretendon se të dyshuarit kanë tjetërsuar prona shtetërore në mënyrë joligjore në regjionin e Llapnasellës, për çka të gjithë të dyshuarit janë deklaruar të pafajshëm./kallxo.com/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...