Published On: 5 Prill, 2016

20 minuta në diell ju mjaftojnë per gjithçka qe u duhet nga dille

Kur mendojmë për detoksifikim dhe shërim, zakonisht kemi parasysh mbajtjen e një diete të fortë me perime, apo pirjen e lëngjeve ose bërjes së masazhit. Aktualisht, nuk duhet të mundoheni shumë pasi natyra na ndihmon për këtë. Mjafton të qëndroni në diell në orarin e duhur për disa rreze shëruese dielli dhe vitaminë D.

Ngrohtësia e diellit jo vetëm që shëron trupin, por na përmirëson edhe humorin.

Efektet pozitive të diellit të provuara shkencërisht

-Largon toksinat

Nxehtësia e rrezeve të diellit bën që të djersitemi duke nxjerrë jashtë helmet e trupit.

-Vret bakteriet.

Mjaftojnë vetëm 20 minuta qëndrim në diell çdo ditë për të vrarë 200 lloje bakteriesh dhe mikrobesh të tjera.

-Vitamina D

Rrezet e drejtpërdrejta të diellit në lëkurë e bëjnë vitaminën D3, vitamina më e rëndësishme për rregullimin hormonal, thelbësore për shëndetin, dhe parandaluese e shumë sëmundjeve.

20 minuta ekspozim ndaj rrezeve të diellit ju mjafton pasi,

-Përmirëson humorin

Rrezet e diellit largojnë depresionin dhe çrregullimet e humorit që lidhen me mungesën e dritës. Dielli ka fuqi për të rregulluar humorin.

-Ul riskun për kancer

Qëndrimi në kohën e duhur në diell ul riskun opër prekje me kancer

-Sistemin imunitar

Rrezet e diellit forcojnë sistemin imunitar

-Forcon kockat dhe dhëmbët

-Ka efekte positive ndaj problemeve në lëkurë si psoriazë, akne, ekezemë dhe infeksione mykotike.

-Për shëndetin kardiovaskular

Ekspozimi në diell ul tensionin e lartë të gjakut dhe ka efekte tejet pozitive për shëndetin e zemrës.

Megjithatë nuk duhet të digjeni nga dielli

Shumë nga një gjë e vetme ju bën dëm, prandaj duhet të qëndroni në diell për pak kohë dhe jo në oraret e pikut të nxehtësisë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...