Published On: 14 Mars, 2016

2 mijë refugjatë thyejnë kordonin, kalojnë nga Greqia në Maqedoni

Afro 2 mijë refugjatë kanë mundur të thyejnë “gardhin” kufitar duke kaluar nga Greqia në Maqedoni.

Siç shihet edhe nga pamjet, refugjatët kalojnë lumin duke ecur për disa orë në shi dhe në një terren të vështirë. Familje të tëra mbanin mbi supe fëmijët dhe sendet e tyre, të cilat i kishin me vete në kampin e Idomenisë.

Në tentativë për të kaluar kufirin maqedonas, tre refugjatë afganë humbën jetën mëngjesin e sotëm. Dy burra dhe një grua humbën jetën teksa përpiqeshin të kalonin lumin Suhareka.

Policia maqedonase ka arrestuar një grup prej 40 gazetarësh evropianë, për mbulim ilegal të udhëtimit epik të refugjatëve. Reporterët duhet të paguanin një shumë rreth 200-250 euro për të marrë lejen.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...