Published On: 22 Janar, 2016

18 vjetori i sulmit ndaj familjes Jashari

Kanë kaluar 18 vjet nga sulmi i dytë i Serbisë mbi familjen Jashari në Prekaz.

Pikërisht më 22 janar 1998 në orët e hershme të mëngjesit, nga Fabrika e Municioneve të Gjuetisë, rreth 500 metra larg shtëpive të lagjes Jashari, kishin lëvizur forca të policisë serbe, të cilat ishin drejtuar kah Kulla e Jasharëve, për të sulmuar ata.

Atë natë komandanti Adem Jashari nuk ndodhej në shtëpi, por rezistencë ndaj sulmit të forcave serbe kishte bërë Shabani e Hamza, me nipa e mbesa.

Sulmi i tretë ndaj familjes Jashari kishte ndodhur më 5 mars të vitit 1998. Ku pas një lufte që zgjati tri ditë, kishin rënë heroikisht 20 anëtarë të familjes Jashari, përfshirë këtu edhe komandantin, Adem Jashari, të atin e tij, Shabanin dhe vëllanë Hamzën.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...