Published On: 21 Qershor, 2016

18 Vjet më parë brigadat e UÇK-së dhanë betimin për Çlirimin e Kosovës – Video

Shkruan: Major Nazif Ramabaja

Më 21 qershor 1998 në Papaj të Shqipërisë njësitet operative të UÇK-së nën komandën e Ministrisë së Mbrojtjes të Republikës së Kosovës Brigdat 131, 133 dhe 134 të FARK-ut nën komandën e ushtarakut madhor kol. Tahir Zemaj , para Ministrit të Mbrojtjes të Republikës së Kosovës kolonel Ahmet Krasniqit dhanë betimin përpara Zotit dhe flamurit kombëtar sipas tekstit të betimit:
TEKSTI I BETIMIT
Unë NAZIF RAMABAJA ushtar i popullit tim BETOHEM në emer të ATDHEUT dhe KUSHTETUTËS, përpara ZOTIT dhe FLAMURIT kombëtar, se do të jem besnik dhe i pakursyer në luftën për Çlirimin e Kosovës, kundër pushtuesit dhe tradhtarëve të vendit, deri ne pikën e fundit të gjakut tim.
Do të jem ushtar i bindur dhe i disiplinuar, dhe do të zbatoj me korrektësi urdhërat dhe detyrat e komandove eprore që lidhen me luftën çlirimtre, ushtrinë dhe sekretin ushtarak. BETOHEM.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...