Published On: 12 Shtator, 2016

18 vite nga vrasja e Azem Hajdarit, ish- kryeministri Berisha dhe kryedemokrati Basha homazhe në nder të tij

Familjarë, të afërm, figura të PD-së dhe qytetarët të thjeshtë zhvilluan sot homazhe në memorialin e ish- deputetit Azem Hajdari pranë ish- selisë së PD-së.

Pjesë e homazheve ishte ish- kryeministri Sali Berisha, kryedemokrati Lulzim Basha, deputetë të PD-së dhe familja e të ndjerit.

Më 12 shtator 1998, u vra Azem Hajdari, deputeti i parlamentit të Shqipërisë dhe themeluesi i Lëvizjes Studentore, njëkohësisht kryetari i parë i Partisë Demokratike.

Azem Hajdari mbeti i vrarë nga një atentat në oborrin e selisë së Partisë Demokratike mbrëmjen e 12 dhjetorit të vitit 1998.

Jaho Sali Mulosmani vuan dënimin si ekzekutor i Azem Hajdarit. Janë akuzuar dhe vëllezërit Izet, Ismet Haxhia, njerëz që qëndronin shumë pranë kryeministrit Berisha.

Ish-truproja i kryeministrit Sali Berisha, Izet Haxhia, sipas akuzës, telefonoi Hajdarin dhe e nxori nga zyra e tij, ku dhjetë minuta më pas e ekzekutuan në pritë. Në një proces gjyqësor maratonë u cilësuan fajtorë Mulosmani, i cili u dënua përjetë, si dhe dy vëllezërit Izet e Ismet Haxhia që u dënuan përkatësisht me 25 dhe 20 vjet heqje lirie.

Aktualisht vëllezërit Haxhia janë të lirë, pasi Izet Haxhia ka fituar azilin politik në Turqi dhe është ankuar në Gjykatën e Strasburgut. Ndërsa Ismet Haxhia e kanë kryer dënimin dhe është liruar para disa muajsh.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...