Published On: 30 Shtator, 2016

18 mijë € ryshfet, Prokuroria e kërkon për dëshminë, biznesmeni del jashtë Shqipërisë

Prokurorët e Krimeve të Rënda të ngarkuar me hetimin e “videos së 18 mijë eurove” kanë kërkuar dje dëshminë e biznesmenit Gani Manollari, në cilësinë e personit që ka kërkuar lirimin e parave për të cilat u dha ryshfeti, raporton “Panorama”.

Burimet nga organi i akuzës kanë thënë se biznesmeni nuk është marrë në pyetje, pasi nga verifikimet ka rezultuar se është jashtë Shqipërisë. Për këtë arsye, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka vendosur që të marrë dëshminë e biznesmenit në momentin e parë kur ai të kthehet në Shqipëri.

Një burim nga Prokuroria tha dje për gazetën “Panorama” se dëshmia e biznesmenit është e nevojshme për të sqaruar momente kyçe të hetimit. Kjo pasi, sipas verifikimit të videove të publikuara, por edhe materialeve filmike bruto të sekuestruara, ka dyshime se personi që ka dhënë paratë, nuk është vetë biznesmeni.

MISTERI

“Personi ngjan me shtetasin A.M., i cili është angazhuar në disa operacione policore me metoda speciale deri disa kohë më parë”, ka thënë një burim i Prokurorisë, i cili theksoi se ditën e sotme pritet të verifikohet përfundimisht ky dyshim. I njëjti burim saktësoi se qytetari për të cilin dyshohet se ka kryer filmimin, nuk është pjesë e Policisë së Shtetit, as i administratës së shtetit, ndonëse deri pak muaj më parë ka qenë bashkëpunëtor në operacione të kryera nga Policia.

Sipas burimeve, Prokuroria kishte kërkuar prej fillimit të këtij viti që ky person të mos përdorej më për aksione simuluese pasi disa raste të realizuara prej tij kishin rezultuar me pafajësi në gjykatë për shkak të mënyrës së simulimit.

Nga ana tjetër, ndërsa Prokuroria tha se pritet të konfirmohet dyshimi për dhënëien e parave, pra nëse pagesa është bërë nga shtetasi A.M. apo nga vetë biznesmeni që zotëronte paratë, një fakt tjetër është zbuluar.

Para se videoja të publikohej në emisionin “Stop”, personi i përdorur kohë më parë në aksionet e Policisë ka qenë në dijeni dhe e ka shprehur se materiali filmik fliste për 18 mijë euro që jepeshin ryshfet, se pagesa bëhej në një automjet dhe se paratë jepeshin për një “heqje mase sekuestroje”.

VIDEOJA E RYSHFETIT

Sipas hetimeve të Prokurorisë, videoja e dorëzimit të 18 mijë eurove është regjistruar në ditët e fundit të muajit korrik. Regjistrimi i videos është bërë nga të paktën dy kamera të montuara, njëra në makinën tip “Benz”, ku janë dhënë 18 mijë eurot dhe kamera tjetër e vendosur në trupin e personit që ka dhënë shumën e parave.

Ndërkohë mësohet se 150 mijë eurot në bankë janë liruar e tërhequr nga biznesmeni në muajin gusht, kohë kur prokurori Ardian Braho ka qenë me leje. Një dyshim tjetër që po verifikohet nga Prokuroria është origjina e parave të dhëna ryshfet, pasi disa ditë para se të kryente pagesën, qytetari thotë se kishte vetëm 3 mijë euro dhe nuk kishte të tjera.

Nga ana tjetër, nga pamjet në video, vihet re se 15 mijë eurot e tjera i janë dhënë oficerit Fatos Lushi nga qytetari me fasheta të bankës prej nga ishin tërhequr.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...