Published On: 14 Maj, 2016

17 vjet pas masakrës së “Çakalleve”, serbëve në Beograd ju shfaqen krimet ndaj shqiptarëve

Filmi dokumentar “Të Paprekshmit”, i cili paraqet krimet e formacionit paramilitar serb “Çakallet” në vitin 1999 në fshatrat Lubeniq, Qyshk, Pavlan dhe Zahaq dhe bartjen e trupave të shqiptarëve të vrarë në lokacione të fshehta në Serbi dhe papërgjegjësinë e zyrtarëve më të lartë serbë në zinxhirin komandues të ushtrisë dhe policisë, është paraqitur sot në Qendrën Kulturore në Beograd.

Filmi i vitit 2015, në produksion të rrjetit hulumtues BIRN, është emituar në kuadër të festivalit BELDOCS, derisa më herët është shfaqur edhe në festivale rajonale dhe në Los Anxhelos, transmeton Indeksonline.

Në dokumentarin prej 40 minutash, përveç të mbijetuarve nga fshatrat e lartpërmendur, dëshmojnë edhe dy “Çakallët” e akuzuar – dëshmitarët e mbrojtur Zoran Rashkoviq i njohur si Serdar dhe Ranko Miniq.

Në film si përgjegjës për aksion në këto fshatra e më pas edhe për sanimin e terrenit janë përgjegjës zyrtar të lartë ushtarak dhe policor serbë tashmë në pension, e të cilët nuk janë akuzuar ende – Dragan Zhivadinoviq, Obrad Stevanoviq, Dragan Iliq, Petar Zekoviq dhe Sllobodan Borisavljeviq.

Ranko Miniq dëshmon se si të gjithë vullnetarët pas fillimit të bombardimeve të NATO-s janë vënë nën komandën e ushtrisë dhe policisë dhe se janë detyruar të veprojnë sipas urdhrave të tyre.

“Nga ata i kemi marrë armët, kurse në radio lidhje jemi dëgjuar si çakalli 1, çakalli 2…”, ka thënë Miniq, transmeton Indeksonline.

Rashkoviq në anën tjetër ka dëshmuar se “Çakallët” janë formuar që nga dita e parë e bombardimeve të NATO-s, pasi që njiheshin që nga lufta në Bosnje dhe Kroaci, derisa në krye të formacionit ka qenë Nebojsha Miniq i njohur si “Mrtvi” (I vdekuri).

Rashkoviq, i cili aso kohe ishte 20 vjeç, si dhe disa të mbijetuarit, i kanë përshkruar në detaje sulmet e “Çakalleve” në fshatrat Lubeniq më 1 prill, dhe Qyshk, Zahaq dhe Pavlan më 14 maj të vitit 1999.

Si arsye e sulmit në fshatin Qyshk përmendet fakti pasi që nga ky fshat ishte komandanti i UÇK-së, Agim Çeku, kurse në aksionin e “Çakalleve”, atij i është vrarë babai, xhaxhai dhe 50 bashkëfshatarë tjerë, ka thënë Rashkoviq.

Filmi është shfaqur pikërisht në 17 vjetorin e masakrës së “Çakalleve” në Qyshk, Zahaq dhe Pavlan. /Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...