Published On: 11 Janar, 2016

17 Vjet pa Enver Malokun

skenderzogaj

Shkruan: Skënder Zogaj

 

Edhe 17 vjet pas vrasjes së gazetarit dhe publicistit Enver Maloku, mbeten pa përgjigje pyetjet: Kush e vrau? Pse e vrau? Pse nuk po zbardhet vrasja e tij dhe e shumë të tjerëve, të cilët, sipas deklaratave të shumta nga ana e familjarëve dhe e burimeve të ndryshme hulumtuese mediale, nuk është aspak vështirë që kriminelët të identifikohen. Mirëpo, kjo nuk ndodh sepse, vrasësit janë shumë më të fortë se institucionet e shtetërore, prandaj mungon guximi për t’u marr me ta, sepse prapa vrasësve qëndrojnë bosët e krimit të cilët e kanë kapur shtetin dhe drejtësinë. Në këtë gjendje, vrasjet e shumta politike mbahen të heshtura, ndërsa vrasësit enden dhe zhurmojnë plotësisht të lirë, me shumë sukses duke zhvilluar veprimtarinë e tyre të rrezikshme për shoqërinë kosovare, e cila po mbahet e përthekuar nga kriza e rëndë.

Në 17 vjetorin e vrasjes e kujtuam me mallëngjim Enver Malokut dhe shokët e tij të idealit, figurat e devotshme atdhetare, si: Xhemajl Mustafa, kolonel Ahmet Krasniqi, Smajl Hajdaraj, Ismet Raci, Shaban Manaj, Tahir Zemaj, Bardhyl Ajeti, Bekim Kastrati, Sebahate Tolaj, Ukë Bytyci, e shumë e shumë të tjerë, që botërisht, të gjithë shqiptarët e dinë se ishin figurat më të përkushtuara për çlirimin e vendit. Dihet plotësisht veprimtaria dhe kontributi i tyre profesional dhe atdhetare, dihen idealet liridashëse, dihet vizioni i pastër dhe i dobishëm kombëtar i tyre, që nuk lë asnjë fije dileme se, këta bij e bija të çmuara të popullit, ishin dritat e bardha që u vrarë nga dora e zezë e tradhtisë. Pra, i vrau tradhtia dhe tradhtia po vazhdon që t’i vras edhe për së vdekuri, duke ua mohuar zbardhjen e aktit të flijimit dhe njohjen e së vërtetës së vrasjes së tyre, që ka të bëjë me të drejtën elementare dhe më sublime njerëzore, veçmas kur vdekja ndërlidhet më fatin e atdheut dhe i a përket historisë, siç është demokrati rugovian Enver Maloku dhe të bashkë mendimtarët e tij, pothuajse të gjithë të vrarët politikë në Kosovë.

gjuhastuhis

Plot 17 vjet institucionet shtetërore heshtin dhe qëndrojnë shurdhmemece ndaj thirrjeve dhe kërkesave të për zbardhjen e krimeve, zbulimin, kapjen dhe dënimin e dorasëve dhe të padronëve të tyre mafiozë, shpërbërjen e strukturave kriminale që po e ngufasin popullin dhe shtetin Kosovës. Në 17 vjetorin e vrasjes së Enver Malokut, të gjitha analizat tregojnë së, institucionet shtetërore nuk guxojnë të merren me zbardhjen e krimeve, sepse kriminelët janë më të fortë se ligji, pra janë mbi ligjin sepse janë infiltruar me kohë brenda institucioneve dhe i mbajnë nën kontrollimin e rreptë dhe sistematik. Këtë e ka dëshmuar përpjekja e individëve që kanë marrë guximin për të denoncuar rastet e krimeve por që e kanë pësuar keq, sepse, e vërteta e tyre është ngulfatur dhe denoncuesi e ka pësuar, aq sa denoncuesi i krimit është shpallur kriminel, sic është rasti “Bllaca” dhe shumë raste të tjera për korrupsionin, që janë mbyllur me pasoja të rënda për ata që kanë tentuar për të treguar të vërtetën! Kjo është arsyeja e heshtjes së shumë dëshmitarëve, të cilët janë të vetëdijshëm se guximi për të treguar krimet është me pasoja të mëdha. Në këtë situatë familja, shokët, miqtë dhe bashkëveprimtarët e Enver Malokut dhe e të gjithë të vrarëve politikë, shpresën e mbështesin të Gjykata Speciale, e cila do të duhej ta godas seriozisht krimin që nga Parlamenti i Kosovës e deri te haraç mbledhësit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...