Published On: 30 Mars, 2016

17 foto tregojnë si duket sot zona radioaktive rreth Chernobyl, 30 vjet pas shpërthimit

  • Më 26 prill 1986, radioaktivitet 10 herë më i rrezikshëm se bomba nukleare në Hiroshima u lëshua nga stacioni nuklear në Chernobyl në atëherë Bashkimin Sovjetik. Do të mbetet në histori si një nga katastrofat më të mëdha në histori.

31 njerëz humbën jetën në aksident dhe mijëra jetë të tjera u prekën nga radioaktiviteti.

Rreth 350.000 u detyruan të evakuohen nga shtëpitë e tyre.

Këto 17 fotografi tregojnë se si duket sot kjo zonë./Express.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...