Published On: 25 Maj, 2016

15 vjet nga rënia e komandant Tigrit

Sot bëhen 15 vjet nga rënia e dëshmorit Fadil Nimani, i njohur ndryshe si “Komandant Tigri”.

Fadil Nimani ishte nga fshati Gërgoc i Gjakovës, një ushtarë shqiptar dhe dëshmor i luftës në Maqedoni.

 Komandant Tigri, iu bashkua forcave shqiptare, që luftonin edhe më tutje pas çlirimit të Kosovës për lirinë e shqiptarëve në territoret e administruara nga Maqedonia, gjatë viteve 2000.

Më 25 maj të vitit 2001 bie dëshmor në Vaksincë të Kumanovës, duke komanduar Brigadën e 113-të “Ismet Jashari-Kumanova”.

Në çdo përvjetor të rënies për liri, Fadil Nimanin e përkujtojnë duke u mbledhur me mijëra shqiptar në fshatin Vaksincë, ku edhe iu ngrit përmendorja.

unnamed (1)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...