Published On: 24 Maj, 2016

15 vjet më pas – gazetarja amerikane rrëfen për Kosovën e infektuar nga ekstremizmi fetar

Carlotta Gall, raportuese në Pakistan dhe Afganistan, ndan historinë e saj personale për analizat e saja të fundit të lajmeve se si Kosova ka ndryshuar që nga koha kur vëri sytë kah ajo në vitin 1999.

Ky është rrëfimi i plotë i Gall, i publikuar në New York Times, përkthyer nga Gazeta Express:

Ka qenë e çuditshme dhe prekëse të kthehem në Kosovë për herë të parë pas 15 viteve.

Kam jetuar dhe punuar në Kosovë për tri vite, nga viti 1999 deri në vitin 2001 – koha më e trazuar në historinë e saj të fundit, kur Amerika e udhëhoqi NATO të hyjë në luftë kundër Serbisë për ta ndalur shtypjes e saj të dhunshme kundër popullit shqiptar të Kosovës.

U zhvendosa nga Kosovë në vitin 2001 për të raportuar në luftë në Afganistan, dhe tani jetoj dhe punoj në Afrikën Veriore. Kjo është jeta e një korrespodenti të huaj. Por, kurrë nuk mund ta leni prapa një vend.

I kam shikuar lajmet nga larg për dhunën dhe, kur Kosova më në fund e fitoi pavarësinë e saj në vitin 2008. Dhe, si çdo gazetar tjetër, kur takoja miqtë dhe kolegët të cilët kishin punuar atje, shkëmbeja me ta tregime dhe diskutonim ngjarjet e fundit.

Prandaj, e dija se, bashkë me shumicën e Europës, Kosova kishte treguar shenja të radikalizmit islamik.

Kosovarët e rinj kishin filluar t’iu bashkoheshin Shtetit Islamik në Siri. Miqtë me kanë treguar se xhamitë dhe predikuesit radikalë ishin bërë të rëndësishme, dhe vullnetarët fetarë po kërcënonin njerëzit.

Për një kohë të gjatë i kam përcjell lëvizjet e dhunshme islamike – nga Afganistani deri të Azia Qendrore Ish Sovjetike, Kaukazi dhe Afrika Veriore – por jam habitur kur kam dëgjuar se Kosova, e cila për një kohë të gjatë ka qenë nën protektoratin e Kombeve të Bashkuara, është infektuar, gjithashtu.

Redaktorët e mi me dhanë dritën e gjelbër që të bëj një udhëtim raportues. Ky projekt do të përshtatej në një seri të hetimit më të gjerë që ne po zhvillonim.

Fillova të mbledh kontakte. Dy miq që kishin punuar me mua gjatë luftës – fotografi britanik Andrew Testa dhe përkthyesja dhe hulumtuesja kosovare Laura Kajtazi – vizitonin Kosovën rregullisht dhe plotësonin shumicën e asaj që unë nuk dija [për Kosovën].

Mbërrita në Kosovë me kohë për të marrë pjesë në një konferencë dy ditore të sigurisë në kryeqytet, Prishtinë, e cila me ndihmoi që të kuptojë për ngjarjet fetare.

Ka qenë drithëruese të kthehesha. Disa monumente historike ishin të pandryshuara, siç është Grand Hoteli i hirtë i kohës së komunizmit, ku, në gazetarët e huaj ishim grumbulluar dhe pastaj përjashtuar nga paramilitarët serbë në ditën e parë të bombardimeve të NATO-s.

Por, ndërtesat e reja me bën që të hutohem; nuk munda të gjej shtëpinë time të vjetër kur dola të shëtis për herë të parë. Kafeneja jonë favorite në rrugën kryesore, ku fillonim raportimin ditor gjatë luftës, ishte zhdukur.

Një gjeneratë e tërë e gazetarëve dhe akademikëve të rinj ishte rritur që nga koha kur unë punoja në Kosovë, dhe kuptova se ata kishin qenë të zënë duke studiuar Islamin radikal për disa vite. Puna e tyre ishte mahnitëse, përfshirë tema e PhD nga ish refugjati, Dimal Basha, si dhe një raport nga Shpend Kursani për Qendrën Kosovare për Studime të Sigurisë.

Reporterët e gazetave dhe televizioneve kishin gjurmuar kosovarët të cilët kishin shkuar në Siti, si dhe kishin intervistuar familjet e tyre dhe hetuar predikuesit radikal të akuzuar për rekrutimin e tyre.

Artan Haraqija dhe Visar Duriqi me ndihmuan t’ia filloj, duke lënë takime dhe duke përkthyer për mua gjatë intervistave të mia.

Vozitem nëpër vend duke vizituar klerikët myslimanë, politikanët vendorë dhe njerëzit e zakonshëm të qyteteve, të cilët tregonin në hollësi si radikalët islamikë kanë marrë kontrollin nëpër xhami dhe kanë grumbulluar studentë të rinj në ligjëratat e tyre, duke kërcënuar çdo njeri që iu kishte dalë në rrugë.

Përkundër parafytyrimeve të papritura nga lufta, ka qenë kënaqësi ta rizbuloj Kosovën. Edhe pse rrugët dhe ndërtesat ishin modernizuar, bukuria e fshatrave buzë kodrave dhe e maleve të mbuluara me botë nuk ishte prishur.

Ama, ka qenë e vështirë ta parashikoj dhimbjen e re të familjeve të prekura, fëmijët e së cilave kishin joshur për të shkuar në Siri, gati gjithmonë pa dijen e prindërve. Biseduam me disa nga ata të cilët ishin kthyer nga Siria, edhe pse disa e mohuan se kanë qenë në Siri, mbase sepse iu frikohen përndjekjes (meqë tani është vepër penale t’iu bashkohesh ndonjë grupi të armatosur jashtë Kosovës).

Pa ndryshim, kosovarët janë mikpritës, dhe në përgjithësi i respektojnë reporterët e huaj miras sepse ne iu kemi ndihmuar në zbardhjen e mizorive të luftës. Megjithatë, disa nuk kanë dashur të intervistohen – të këputur nga pyetjet e gazetarëve, apo të shqetësuar dhe turpëruar nga xhihadizmi i dhunshëm që i ka infiltruar familjet e tyre.

Disa gra kanë qenë të sinqerta në kritikat e tyre për fundamentalistet, por kërkuan që mos t’iu bëhet emri publik nga frika e shpagimit. Njëra nga to ishte kërcënuar me vdekje përderisa po shkonte në punë, një tjetër u ankua se gjyshi i saj kishte vuajtur t’i edukojë gjashtë vajzat e veta, por mbesa e tij kishte refuzuar gjithçka çka ata kishin arritur dhe kishte adaptuar një stil të jetës së mesjetës.

Pas disa javësh, kisha një ide të mirë për atë sa shumë kishte ndryshuar Kosova që nga koha e luftës, por redaktorët e mi me kërkuan që të gjurmoj edhe më tej. Dëshironim t’i zbulonim origjinat e këtij radikalizmi të ri të gjetur.

Përgjatë viteve të raportimit në këtë temë, kam zbuluar se të intervistuarit kanë tendencë për të qenë të paqartë për atë se kush në fakt i ka rekrutuar ata apo fëmijët e tyre. Shpesh, njerëzit ia vënë fajin internetit.

Ama, ekspertet e kësaj fushe – analistet e sigurisë dhe ishin militantët – thonë se vet-radikalizmi është i rrallë. Rekrutimi gati gjithmonë përfshinë presion koleg-në-koleg. Dikush, qoftë person apo grup, e kryen rekrutimin.

Kam dashur t’i përgjigjem pyetjes në Kosovë: Kush ka qëndruar pas këtij trendi? Kush po e financonte? Si dhe pse?

I kam shikuar videot e predikuesve radikalë për orë të tera si dhe videot propaganduese të ISIS, si dhe kam lexuar një sasi të madhe të kabllove diplomatike të ShBA-së të publikuara nga WikiLeaks.

Disa nga to dhanë detaje se si donatorët e pasur në Arabinë Saudite dhe vendet e tjera arabe e përkrahen shpërndarjen e mësimit të fundamentalizmit, madje edhe të terrorizmit, përmes fondacioneve të bamirësisë. Pastaj, udhëtova për në Leicister në Britani të Madhe për ta hetuar një organizatë të bamirësie myslimane britanike, e cila ishte akuzuar për radikalizimin e shumë familjeve në një fshat në qendër të Kosovës.

U ktheva prapë në Kosovë për një raund të dytë të intervistave, duke rishikuar disa nga burimet e mia origjinale, dhe duke kërkuar zyrtarët qeveritarë dhe hetuesit në mënyrë që t’i ngulis faktet dhe shifrat.

Edhe policia kundër terrorizmit dhe Njësia e Inteligjencës Financiare të ngarkuara me spastrimin e financave të klerikëve radikalë dhe të organizatave të bamirës të lidhura me to ishin burime të vlefshme të informacionit.

Edhe fati ka luajtur rolin e vet, pasi gjykimi i njërit nga rekrutuesit kryesor të ISIS, Zekrija Qazimi, po ndodhte përderisa unë isha në Kosovë.

U largova pas disa javësh – me fletoret e mia të mbushura plot dhe koka ime një vorbullën me informacione. Vozita drejt jugut në pikë kalimin e Blaces, nëpër rrugën e njëjtë që ne morën kur u dëbuam nga paramilitarët serbë në vitin 1999.

Ka pasur kohëra më të mira. Kosova është përmirësuar shumë që nga ato ditë dhe po luftonte radikalizmin. Por, kam ndier një ndjesi të ngjashme të djegies brenda: Ekziston një histori e re e mjerimit dhe padrejtësisë e cila duhet të tregohet./Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...