Published On: 5 Shtator, 2016

133 Milionë euro më shumë të hyra krahasuar me vitin e kaluar

Ministri i Financave, Avdullah Hoti, ka përgëzuar stafin e Doganës së Kosovës dhe atë të ATK-së për angazhim, siç tha ai, të jashtëzakonshëm për të siguruar rritje të hyrash nga këto dy institucione prej 15 për qind në raport me vitin e kaluar.

“Performancë tepër e mirë në inkasim të të hyrave tatimore, Dogana dhe ATK. Në tetë muajt e parë, rritja është 15% në Dogane dhe 21% në ATK. Të dyja së bashku kanë mbledhur 133 milionë euro më shumë se vitin e kaluar. Kjo ka ardhur nga rritja ekonomike dhe luftimi i informalitetit”, tha Hoti.

Ai u shpreh i bindur se reformat në këto institucione do të thellohen.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...