Published On: 6 Tetor, 2016

12-vjeçare të helmuara nga hashashi në shkollë? Ja çfarë thonë mjekët

Pesë vajza të moshës 12 vjeçare janë paraqitur mesditën e sotme në urgjencën e Pediatrisë në QSUT. Ato janë nxënëse të shkollës 9-vjeçare të Paskuqanit.

“Pacientet kanë shenja helmimi”, thonë mjekët që po kujdesen për shëndetin e tyre. Ende nuk dihet nëse janë helmuar nga ushqimi që kanë konsumuar në shkollë, apo nga agjentë të jashtëm. Vajzat kanë marrë serum dhe medikamente të tjera në urgjencë. Aktualisht 2 janë larguar dhe 3 vazhdojnë të jenë në spital, thanë burime të besuara për Opinion.al.

Sakaq kanë mbërritur edhe prindërit, të cilët të irrituar kanë kërkuar të dinë nëse vajzat e tyre kanë konsumuar cigare hashashi në shkollë. Mjekët thonë se shenjat janë për një helmim nga ushqimi.

Gjithsesi çështja i ka kaluar policisë. Në ambientet e shkollës dhe në urgjencën e Pediatrisë kanë mbërritur oficerë të policisë së Tiranës të cilët po punojnë për të zbardhur këtë ngjarje.

Kujtojmë se çështja është politizuar pasi deputeti i PD, Asllan Dogjani u ka thënë mediave se në shkollë është konsumuar hashash. Sakaq, Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla i ka mohuar këto akuza.

Gjithashtu u fol edhe për një helmim që mund të ketë ardhur nga përdorimi i acidit për pastrim në ambientet e shkollës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...