Published On: 22 Maj, 2016

10-vjetori i Pavarësisë së Malit të Zi, Nishani: Komuniteti shqiptar, urë lidhëse mes dy vendeve

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, me ftesë të Presidenti të Malit të Zi, Filip Vujanović, mori pjesë në ceremonitë shtetërore të kremtimit të 10-vjetorit të Pavarësisë së Malit të Zi, ku morën pjesë Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk, si dhe shumë liderë dhe autoritete të tjera nga rajoni dhe Evropa. Në kuadrin e këtyre ceremonive Presidenti Nishani zhvilloi edhe një takim dypalësh me Presidentin Vujanović, të cilin e uroi për përvjetorin si dhe për arritjet e përgjithshme të Malit të Zi në agjendën euroatlantike.

Presidenti Nishani vlerësoi marrëdhëniet miqësore e të bashkëpunimit mes dy vendeve, si dhe e siguroi Presidentin Vujanović për angazhimin e plotë e të sinqertë të Shqipërisë në promovimin e mëtejshëm të këtyre marrëdhënieve dhe të fqinjësisë së mirë. “Jam këtu për të shprehur urimet më të mira dhe të sinqerta të Shqipërisë dhe shqiptarëve, për ju dhe të gjithë qytetarët e Malit të Zi, në këtë përvjetor shumë të rëndësishëm të pavarësisë, si dhe t’ju përgëzoj për finalizimin e procesit të integrimit në NATO, të cilin e shoh si një kontribut për të gjithë rajonin tonë.” – u shpreh Kreu i Shtetit.

Presidenti i Republikës vlerësoi gjithashtu edhe rolin shumë domethënës të komunitetit shqiptar në Mal të Zi, duke e konsideruar atë një urë lidhëse të fuqishme miqësie mes dy vendeve. Të dy bashkëbiseduesit shprehën mbështetjen për bashkëpunimin rajonal dhe forcimin e marrëdhënieve mes vendeve të rajonit në frymën e fqinjësisë së mirë e të bashkëpunimit.

Festimet u përcollën nga të pranishmit në një atmosferë të gëzueshme e të hareshme, ku krahas këngëve e valleve malazeze nuk munguan edhe ato popullore shqiptare.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...