Published On: 21 Janar, 2016

10 vjet nga vdekja e Presidentit Rugova, aktivitete në nderim të tij

Sot do të përkujtohet 10-vjetori i ndarjes nga jeta të Presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova (2, 12.1944- 21. 01.2006) , siç vlerësohet në Kosovë, apo lider historik i shqiptarëve të Kosovës, siç e kanë cilësuar disa burrë shtetas të huaj.

Ky përvjetor në Prishtinë do të shënohet me disa aktivitete, në të cila do të përkujtohet themeluesi e lideri shumëvjeçar i LDK-së, Ibrahim Rugova – vizionari dhe arkitekti i pavarësisë së Kosovës.

Në orët e mesditës, (në 12.00), në hotelin Emerald afër Prishtinës, Lidhja Demokratike e Kosovës do të mbajë një Akademi Përkujtimore, në të cilën pritet të flasë kryetar i saj dhe njeherit kryeministër i Kosovës, Isa Mustafa. Ndërkaq një akademi tjetër, në nderim të Ibrahim Rugovës, pritet të mbahet në orën 18.00, në Teatrin Kombëtar të Kosovës, ku pritet të flasë Presidentja e Republikës Atifete Jahjaga.

Pas homazheve te varri, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës do të hapet Ekspozita dokumentare me fotografi të Presidentit Ibrahim Rugova, si dhe një ekspozitë e Përhershme në Shtëpinë e Pavarësisë “Ibrahim Rugova”.

Ibrahim Rugova ishte intelektual, shkencëtar, studiues i letrave dhe i kulturës, me një fjalë personalitet i shquar i botës shqiptare, bartës i shumë çmimeve ndërkombëtare për paqe, doktor honoris causa të universiteteve të Parisit VIII dhe të Tiranës, i Çmimit Saharov dhe shumë dekoratave ndërkombëtare për paqe, prijës i lëvizjes për emancipimin dhe çlirimin, për pavarësimin e Kosovës dhe për krijimin e shtetit të pavarur të Kosovës.

Mbylli sytë në Prishtinë më 21 janar të vitit 2006, nga një sëmundje e rëndë.
Në tërë dekadën e fundit të sh. 20 . Ibrahim Rugova u njoh ndërkombëtarisht si lideri i lëvizjes më të madhe paqësore në Evropë, lideri i lëvizjes së gjerë për emancipim, për çlirim kombëtar e për pavarësi të Kosovës.

Personaliteti i tij u çmua lart për shpalosjen dhe begatimin e vlerave evropiane të kohës
Rugova ka ndërruar jetë më 21 janar të vitit 2006 pas një beteje me kancerin në mushkëri.

Rugova është shpallur hero i Kosovës nga ish-presidenti Fatmir Sejdiu. Ibrahim Rugova vdiq me 21 janar 2006, ndërsa u varros më 26 janar me nderime te larta shtetërore dhe ushtarake.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...