Published On: 31 Korrik, 2016

1.389 ushtarakë përjashtohen nga Ushtria Turke, dyshohet se kanë lidhje me FETO

Në një vendim qeveritar i publikuar sot në fletoren zyrtare dhe që ka fuqinë e një ligji për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme në vend, thuhet se në kuadër të marrjes së masave për mënjanimin e rrezikut të sigurisë kombëtare, 1.389 pjesëtarë, personel ushtarak brenda Ushtrisë së Turqisë janë përjashtuar pasi është vërtetuar se kishin lidhje me organizatën terroriste FETÖ, raporton Anadolu Agency (AA).

Ndërkohë në mesin e të përjashtuarve është edhe këshilltari ushtarak i Presidentit të Turqisë, kolonel Ali Yazıcı. Krahas tij është përjashtuar edhe komandanti i urdhrit të Shefit të Shtabit të Përgjithshëm nënkolonel Levent Türkkan si dhe shefi i kabinetit të ministrit të Mbrojtjes Tevfik Gök.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...