Published On: 25 Maj, 2016

Kur Heroi i Kosovës Sali Çekaj denonconte Isa Mustafen për komplot kundër Ibrahim Rugovës (Video)

Kryeministri i Qeverisë së Kosovës në ekzil Bujar Bukoshi dhe ministri i financave Isa Mustafa, në vitet e 90-ta, ia kishin ndalur mjetet financiare presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova.
“Skandali më drastik është ndalja e mjeteve për presidencën dhe se duhet të theksoj edhe njëherë anomalitë me të cilat ne po ballafaqohemi: në të njëjtën kohë kërkohet ndihmë për presidencën, e në të njëjtën kohë në Kosovë para bashkëkombasve tanë thuhet se nuk ka bllokim dhe që të dy palët, shumë e pak nga i njëjti burim financohen”, thotë Çekaj në këtë videoincizim.
Sali Çekaj u vra më 19 prill 1999 në Betejën e Koshares. Presidenti i ndjerë i Kosovës, Ibrahim Rugova, më 19 prill 2005, e dekoroi dëshmorin e kombit Sali Çekaj me Urdhrin Hero i Kosovës, për meritat e tij për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...